A A+ A++
(fot. UNICEF)
(fot. UNICEF)

Minął tydzień od dwóch niszczycielskich trzęsień ziemi, które dotknęły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Z powodu kataklizmu zginęło ponad 35 000 osób. Całkowita liczba dzieci, które zginęły lub ucierpiały podczas katastrofy oraz jej następstw pozostaje nieznana. Natychmiastowej pomocy potrzebuje 4,6 mln tureckich i 2,5 mln syryjskich dzieci. Przedstawiciele UNICEF są na miejscu od samego początku i pracują przez całą dobę, aby zapewnić im odpowiednią pomoc. 

Wpływ trzęsień ziemi na dzieci i rodziny jest katastrofalny, pozostawia setki tysięcy osób w ekstremalnie trudnych warunkach. Wiele rodzin straciło swoje domy i mieszka w tymczasowych schronieniach. Wszechobecne zimno, śnieg i deszcz jeszcze bardziej komplikują ich sytuację i potęgują cierpienie. Podczas trzęsień ziemi zniszczeniu uległy szkoły, wodociągi, infrastruktura medyczna i drogowa. Poszkodowani nie mają dostępu do czystej wody i podstawowej opieki medycznej, która jest kluczowa w zapobieganiu chorobom w pierwszych dniach kryzysu.
 
Tureckie i syryjskie rodziny mierzą się z rozdzierającą serce rzeczywistością. Z upływem dni skupiamy się bardziej na odbudowie niż na ratownictwie. Wiele tysięcy dzieci zginęło. Niestety ich liczba będzie nadal rosła. Potrzeba więcej wsparcia. Więcej czystej wody. Więcej ciepła. Więcej bezpiecznych miejsc. Więcej leków. Więcej funduszy.

Zespoły UNICEF są na miejscu od samego początku i współpracują z partnerami, aby dystrybuować podstawowe materiały pomocowe, takie jak artykuły medyczne, koce, ubrania, bezpieczna woda pitna i artykuły sanitarne. Zapewniają także bezpiecznych przestrzenie dla dzieci, aby mogły się bawić i odzyskać siły po traumatycznych wydarzeniach, których były świadkami. Pomimo tych wysiłków potrzeby są ogromne.

Zniszczenia kluczowych dróg i infrastruktury, a także niesprzyjające warunki atmosferyczne utrudniają dotarcie do potrzebujących i udzielenie im niezbędnej pomocy. Wielu pracowników organizacji partnerskich UNICEF zginęło, zostało rannych lub przesiedlonych. Ich biura i sprzęt zostały zniszczone, uszkodzone lub wyłączone z użytku. W najbliższych dniach i tygodniach UNICEF będzie kontynuował nieprzerwanie swoją pracę wraz z partnerami, by nieść pomoc jak największej liczbie dzieci i rodzin.
 
Sytuacja dzieci i rodzin w Turcji oraz Syrii jest niewyobrażalnie trudna. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby każdy, kto przeżył tę katastrofę, otrzymał odpowiednie wsparcie – dostęp do bezpiecznych źródeł wody, zaplecza sanitarnego, odpowiedniej żywności terapeutycznej oraz wsparcia psychologicznego. Szczególnie dzieci. Nie tylko teraz, ale w dłuższej perspektywie czasowej.

W północno-zachodniej Syrii UNICEF rozmieścił i dystrybuuje najpotrzebniejsze zasoby. Nasze priorytetowe działania w tym kraju obejmują dostęp do bezpiecznej wody pitnej i usług sanitarnych, które są kluczowe w zapobieganiu chorobom w pierwszych dniach kryzysu. By w pełni zrozumieć sytuację syryjskich dzieci, trzeba mieć świadomość, że każde z nich w wieku poniżej 12 lat doznało skutków wojny domowej, przemocy lub wysiedlenia. Niektóre dzieci były wysiedlane wielokrotnie: nawet sześć, siedem razy. Ponad 1,7 mln uchodźców z Syrii mieszka w 10 dotkniętych trzęsieniami ziemi tureckich prowincjach. Szacuje się, że 811 000 z nich to dzieci. Lata przemocy i pogarszających się warunków ekonomicznych sprawiły, że życie tych dzieci jest niewyobrażalnie trudne. Od września 2022 roku Syria mierzy się także z epidemią cholery, a obecne warunki nie sprzyjają walce z jej rozprzestrzenianiem się. UNICEF ocenia także wpływ trzęsień ziemi na główne stacje wodociągowe i pracuje nad zapewnieniem bezpiecznej wody pitnej osobom przesiedlonym. Uruchomiliśmy mobilne zespoły ds. zdrowia i żywienia, które niosą pomoc potrzebującym – także tym przebywającym w schronach.

UNICEF Polska uruchomił zbiórkę środków na pomoc dzieciom w Turcji i Syrii. Pomoc można przekazać tu

W Turcji skupiamy się na ochronie życia i zdrowia dzieci, a także zapewnieniu im natychmiastowego wsparcia psychologicznego w przyjaznym otoczeniu. Oceniamy stan głównych stacji wodociągowych oraz potrzeb medyczno-żywieniowych. Dostarczamy ciepłe ubrania dla dzieci, koce oraz zestawy higieniczne. Wraz z instytucjami pożytku publicznego mobilizujemy i przygotowujemy 5000 wolontariuszy do pracy z lokalnymi zespołami reagowania. Dołączą oni do ponad 3000 wolontariuszy, którzy już działają w terenie. Przy wsparciu tureckiego rządu uruchomiliśmy również 10 linii telefonicznych w celu przekazywania informacji o zagubionych i oddzielonych od rodzin dzieciach.

Zarówno w Turcji, jak i w Syrii, ochrona dzieci jest naszym najwyższym priorytetem. Identyfikujemy pozbawione opieki dzieci, łączymy je z rodzinami. Zapewnienie wsparcia psychologicznego dzieciom, które mogły być narażone na traumatyczne doświadczenia, to także jeden z elementów działań UNICEF. Pracujemy także nad zapewnieniem dzieciom możliwości jak najszybszego powrotu do edukacji. Przygotowujemy remonty zniszczonych szkół i tworzymy tymczasowe miejsca do nauki. W Syrii szkoły zostały zamknięte co najmniej do 18 lutego 2023 roku, a w Turcji do 1 marca w 10 dotkniętych trzęsieniami prowincjach.

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOGŁOSZONO KONKURSY NA DYREKTORÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NR 1 I 2 W OSTRÓDZIE
Następny artykułАвтобус Terrastorm від Torsus обладнали для розвідувальних безпілотників