W ubiegłym roku Europa również je zapełniła obiekty przed terminem: 16 sierpnia wskaźnik ten przekroczył 90 proc., 26 września – 95 proc., 28 października – 99 proc.. To, w połączeniu z wyjątkowo ciepłą pogodą, zapewniło regionowi bezpieczeństwo zimą i niskie ceny (250–350 dol. za 1 tys. m3).
– Zgromadzenie do listopada rezerw na poziomie 95–100 proc. (około 100 mld m3) pozwala UE przejść okres grzewczy przy minimalnym ryzyku – ocenia dla gazety RBK Aleksiej Biełogoriew, dyrektor ds. badań w rosyjskim Instytucie Energia i Finanse (IEF).
– Co ważne, zużycie gazu w krajach Unii w dalszym ciągu spada – zauważa Maria Biełowa, dyrektor ds. badań w firmie Implementa.
W 2023 r. zmniejszyło się ono o 15,6 proc. w stosunku do 2022 r. i wyniosło 295 mld m3, podała Komisja Europejska. Według Forum Krajów Eksportujących Gaz (GECF), w pierwszych siedmiu miesiącach 2024 r. zużycie zmalało o 4,5 proc., do 180 mld m3.
Coraz mniejszy popyt na gaz w Unii
– Biorąc pod uwagę fakt, że zużycie gazu w Unii stale się zmniejsza, regionowi będzie jeszcze łatwiej przetrwać nadchodzący okres jesienno-zimowy, pod warunkiem, że nie wystąpią anormalne mrozy. Potwierdza to także rosnąca podaż LNG na świecie – przekonuje Biełowa.
Nie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS