Bruksela dofinansowała terminal LNG
Inwestycja kosztowała około 470 mln euro i otrzymała dofinansowanie Brukseli w wysokości około 270 mln euro. Już zakontraktowano połowę mocy regazyfikacyjnych terminalu (5,5 mld m3 rocznie). Grecki terminal w Aleksandropolis uznawany jest przez Unię za projekt o znaczeniu strategicznym, gdyż pozwala na dywersyfikację dostaw energii na Stary Kontynent, z ominięciem Rosji.
Na początku maja 2022 roku premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział, że za 20 miesięcy, po zakończeniu budowy pływającego terminalu magazynowania i regazyfikacji LNG w porcie Aleksandropolis, kraj będzie w stanie całkowicie zastąpić rosyjski gaz. Grecja odbiera obecnie gaz rurociągowy z Rosji i Azerbejdżanu, a także LNG dostarczany do jedynego dotąd greckiego terminalu — Revitus.
Tak to się zaczęło
Terminal LNG w Aleksandropolis wraz ze zmodernizowaną stacją regazyfikacji Revitus oraz gazociągiem Transadriatyckim (TAP — część Południowego Korytarza Gazowego, systemu trzech gazociągów idących z Azerbejdżanu przez Gruzję, Turcję do Grecji o długości 3200 km), będzie częścią tzw. „pionowego korytarza energetycznego”. Inicja … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS