A A+ A++

Komisja Europejska zatwierdziła pierwszą w historii szczepionkę przeciwko wirusowi Chikungunya – choroby przenoszonej przez zakażone komary. Będzie też sterylizacja komarów.

Szczepionka przeciw chorobie Chikungunya

Chociaż Chikungunya nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

W niedawnym sprawozdaniu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) potwierdzono obecność komarów Aedes albopictus w 13 państwach UE/EOG oraz komara Aedes aegypti na Cyprze, które mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się Chikungunya, Zika, dengi i żółtej gorączki.

Unijne pozwolenie na stosowanie szczepionki Chikungunya jest przeznaczone dla dorosłych w wieku powyżej 18 lat. Została ona jednogłośnie zatwierdzona przez państwa członkowskie po przeprowadzeniu rygorystycznej oceny przez Europejską Agencję Leków (EMA). To organy krajowe w każdym państwie członkowskim decydują, kto będzie miał dostęp do szczepionki, z uwzględnieniem sytuacji krajowej i statusu ryzyka.

Dziś dopuszczamy pierwszą w historii szczepionkę przeciwko Chikungunya do stosowania w UE. Zakażone komary stwarzają nowe niebezpieczne potencjalne wyzwania w dziedzinie zdrowia publicznego i jesteśmy zdecydowani korzystać ze wszystkich narzędzi, którymi dysponujemy, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom i chronić naszych obywateli.  Ogłaszamy również nowe finansowanie w ramach Programu UE dla zdrowia na potrzeby innowacyjnego pilotażowego programu zwalczania komarów na Cyprze. Wiemy, że wpływ zmiany klimatu na nasze zdrowie jest poważny i wymaga zdecydowanych działań w ramach podejścia „Jedno zdrowie” w ramach silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej, którą budujemy – powiedziała Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Sterylizacja komarów

Ponadto, aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób powodowanych przez komary w Europie, Komisja zapowiedziała finansowanie w wysokości 500 000 EUR z programu UE dla zdrowia na projekt pilotażowy mający na celu pomoc w wyeliminowaniu komarów Aedes aegypti na Cyprze, który jest obecnie jedynym krajem UE, w którym znajduje się ten komary.

W programie zwalczania stosuje się technikę owadów sterylowych (SIT), dzięki której komary męskie są sterylizowane promieniowaniem o niskiej dawce. Okazało się to skuteczną metodą kontroli wektorów, zwłaszcza na obszarach, na których niedawno wprowadzono inwazyjne gatunki komara. Program, realizowany wspólnie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA), będzie również wspierał inne państwa członkowskie rozważające tę technikę.

Działania te są częścią unijnego podejścia „Jedno zdrowie”, mającego na celu przeciwdziałanie chorobom zakaźnym, uznając związek między zdrowiem ludzi, roślin i środowiska  – podkreśla Komisja Europejska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWakacyjna moc atrakcji w Lipcu
Następny artykułSufit napinany to chwilowa moda czy coś więcej? Wady, zalety i jak się go montuje