A A+ A++

Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie zwiększenia produkcji półprzewodników na jej terenie. Dzięki planowanym inwestycjom w wysokości 43 mld euro, kraje członkowskie będą niezależne od azjatyckich dostawców.

Źródło fot. Unsplash | Christian Lue

i

Pandemia COVID-19 pokazała nam, jak ważną kwestią jest dostęp do półprzewodników. Zerwane łańcuchy dostaw spowodowały bowiem problemy w wielu branżach. Począwszy od koncernów motoryzacyjnych, a skończywszy na producentach sprzętu komputerowego.

Sytuacja doprowadziła do problemów z dostępnością produktów oraz wzrostu ich cen. Unia Europejska chce w przyszłości zapobiec takim sytuacjom, dlatego zamierza znacznie zwiększyć produkcję chipów na jej terenie.

Jak donosi serwis Euronews, Parlament Europejski i państwa członkowskie UE osiągnęły wczoraj porozumienie dotyczące planu zwiększenia dostaw półprzewodników, aby uniezależnić się od azjatyckich dostawców, które zdominowały ten sektor rynku.

UE zwiększy produkcję półprzewodników

Według Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, nowe porozumienie zwiększy konkurencyjność Unii Europejskiej w tej branży, a także pozwoli do 2030 roku zwiększyć do 20 procent udział Europy w światowym rynku półprzewodników. Aby jednak osiągnąć ten cel, państwa członkowskie UE będą musiały aż czterokrotnie zwiększyć obecną produkcję.

Realizację planu umożliwią publiczne oraz prywatne inwestycje w wysokości ponad 43 mld euro, które pomogą zaspokoić rosnący popyt na mikroprocesory. Większość funduszy będzie pochodziła z unijnego budżetu. UE planuje także przeznaczyć 3,3 mld euro na badania oraz rozwój nowych technologii, jak również stworzenie systemu monitorowania dostaw, by zapobiec niedoborom w czasie kryzysu.

Unia Europejska rozwija produkcję chipów; celem niezależność względem Chin - ilustracja #1

Źródło: Unsplash | Laura Ockel

Nie tylko unijne władze dostrzegają potrzebę uniezależnienia się od azjatyckich dostawców. W zeszłym roku Stany Zjednoczone zatwierdziły własną ustawę o nazwie „Chips and Science Act”, która zakłada zainwestowanie 39 mld dolarów w produkcję mikroprocesorów na terenie USA a także 13 mld dolarów w badania naukowe oraz rozwój. Japonia i Korea Południowa również zobowiązały się wydać miliardy na rozwój produkcji półprzewodników w swoich krajach.

Unia Europejska rozwija produkcję chipów; celem niezależność względem Chin - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncert Wielkanocny w Kościele Miłosierdzia Bożego
Następny artykułFlorencja wita Kolejorza!