A A+ A++

Lit to główny składnik przy produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. Metale ziem rzadkich, których ofertę kontrolują Chiny, służą do wytwarzania mikroprocesorów niezbędnych w tych pojazdach i w elektronice. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej stwierdziła, że te surowce staną się wkrótce ważniejsze od ropy i gazu. Dlatego też UE chce jak najszybciej zapewnić sobie ich strategiczne rezerwy, aby unikać niedoborów czy przerw w dostawach, hamujących działalność motoryzacji i innych sektorów. – Potrzeby Unii w zakresie metali ziem rzadkich zwiększą się pięciokrotnie do 2030 r., litu jeszcze bardziej wraz z elektryfikacją gospodarki. Musimy uniknąć ponownego znalezienia się w sytuacji zależności, jak w przypadku ropy i gazu. Obecnie problemem jest to, że jeden kraj kontroluje niemal cały rynek, 90 proc. ziem rzadkich i 60 proc. litu jest przetwarzane w Chinach – podkreśliła szefowa KE.

Thierry Breton, komisarz UE ds. przemysłu przestrzegł przed ryzykiem niedoborów z powodu rosnącego popytu. Komisja Europejska przedstawi projekt ustawy dotyczącej ważnych surowców, z zalecanymi ilościami. Co najmniej 30 proc. popytu na czysty lit w Unii w 2030 r. powinno być pokrywane przez samą UE, a odzysk surowców wtórnych z odpadów powinien zapewnić co najmniej 20 proc. metali ziem rzadkich – wyjaśnił Breton. UE musi podjąć działania gwarantujące uczciwe warunki konkurencji poprzez systemy potwierdzające aspekty środowiska i społeczne. Thierry Breton zapowiedział utworzenie instrumentu finansowego do mobilizowania inwestycji. Ursula von de Leyen przypomniała, że po powstaniu 5 lat temu europejskiego sojuszu bateryjnego dwie trzecie potrzebnych baterii będzie powstawać w Europie. A za kilka miesięcy rozpocznie się budowa pierwszej wspólnotowej megafabryki mikroprocesorów — dodała.

W lutym Bruksela ogłosiła zamiar podwojenia unijnego udziału w rynku półprzewodników, do końca dekady przypadałoby więc na Unię 20 proc. światowej produkcji tych podzespołów. Aby można było to osiągnąć, Komisja pozwoliła sektorowi publicznemu zainwestować w takie projekty 42 mld euro. Powstaną też rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo dostaw, podobnie jak w USA, z możliwością ograniczan … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł🔸 Pizzeria Da Grasso Bochnia w nowej lokalizacji. Znamy datę otwarcia! 
Następny artykułNakło nad Notecią: Zakończono remont wieży kościoła