A A+ A++

Według najnowszych przecieków nadchodzące procesory AMD Ryzen 7000 osiągają bardzo wysokie temperatury podczas pracy. Może prowadzić to nawet do automatycznego obniżania częstotliwości w celu uniknięcia przegrzania. Jeden z użytkowników Twittera opublikował zrzuty ekranu, na których widoczne są ogromne korzyści z undervoltingu Ryzena 5 7600X. Temperatura spadła z 93,1°C do 56,5°C.

Jeszcze dziś pisaliśmy o wysokich temperaturach, które osiągają procesory z serii AMD Ryzen 7000. Oprócz wydajnego chłodzenia, z pomocą może przyjść znana już od lat procedura undervoltingu. Dla niewtajemniczonych, undervolting to celowe obniżenie napięcia, z jakim pracuje dany układ, co skutkuje między innymi zmniejszeniem ilości wydzielanego ciepła. Mówi się, że przy ustawieniach fabrycznych, Ryzen 9 7950X i Ryzen 5 7600X osiągają temperaturę 90-95°C. To wartości bardzo bliskie ich limitów temperaturowych. Po osiągnięciu tego progu układ obniży swoje zegary do 5 GHz, co stanowi wartości o 700 MHz niższą. Znany informator o pseudonimie harukaze5719 udostępnił zrzuty ekranu z programu AIDA64, które przedstawiają Ryzena 5 7600X w różnych konfiguracjach.

Jeśli wierzyć udostępnionym w sieci przeciekom, undervolting w przypadku Ryzenów 7000 przynosi wręcz ogromne korzyści. Możemy oczekiwać znacznego spadku temperatury oraz mocy.

Na pierwszym z nich widzimy procesor z fabrycznymi ustawieniami, który pracował z częstotliwością 5,05 GHz. Co istotne osiągał on wówczas temperaturę rzędu 93,1°C przy 122 W. Ręczna zmiana wartości Vcore poskutkowała spadkiem temperatury do 56,5°C (36,6°C różnicy) oraz mocy do 68 W przy zachowaniu taktowania 5,05 GHz. Pozostaje pytanie, jak będą wyglądać te różnice przy znacznie wyższych zegarach, które mają oferować Ryzeny z serii 7000.

Niemniej jednak wygląda na to, że undervolting będzie bardzo często wykorzystywany przez posiadaczy procesorów nowej generacji od AMD. Podstawą oczywiście i tak będzie dobrej jakości chłodzenie, najlepiej cieczą. Na premierę Ryzenów 7000 oraz podstawki AM5 poczekamy do 27 września.

Zobacz także:





Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJeżyny – właściwości odżywcze i zastosowanie
Następny artykułWypadki pod Łodzią. Mężczyzna wpadł pod tramwaj, na przejściu dla pieszych zginęła kobieta