A A+ A++

Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły umowę o współpracy po brexicie w zakresie przepisów dotyczących usług finansowych — ogłosił w Londynie resort finansów

Protokół umowy, której jeszcze nie podpisano, pozwoli podjąć regularny dialog o usługach finansowych — dodał krótki komunikat


Sektor finansów ma ogromne znaczenie dla władz brytyjskich, zostawiono go do odrębnych ustaleń, nie znalazł się w porozumieniu o rozstaniu osiągniętym pod koniec 2020 r. Szczegóły obecnej umowy nie są jeszcze znane, jej tekst zostanie opublikowany po podpisaniu jej, strony ustaliły koniec marca jako ostateczny termin — pisze „Le Figaro” za AFP.

Londyńskie City nie spodziewa się jednak ambitnego porozumienia ze względu na wagę finansów w brytyjskiej gospodarce, przypada na nie ok. 7 proc. PKB, zapewniają 10 proc. przychodów fiskalnych czyli 76 mld funtów. Jest mało możliwe, by rozwiązywało kluczową kwestię równoważności, pozwalającą na prowadzenie działalności na kontynencie. Przedstawiciele tego sektora wiążą z tą sprawą duże nadzieje, bo może ona dotyczyć ok. 40 rodzajów działalności, ale nie jest idealnym rozwiązaniem: obowiązuje w ustalonym okresie i można ją łatwo cofnąć.

Na razie Bruksela przyznała wyspiarzom zasadę równoważności w dwóch przypadkach: możliwość korzystania przez europejskich inwestorów z brytyjskich izb rozliczeniowych przez 18 miesięcy i obrót irlandzkimi papierami wartościowymi do czerwca. Londyn przyznał prawo do korzystania w 17 przypadkach.

Brytyjskie firmy straciły po brexicie europejski paszport finansowy, prawo do oferowania na terenie Unii usług finansowych. Utrata tego prawa osłabiła atrakcyjność City, które straciło pozycję lidera na rzecz Amsterdamu w obrocie akcjami, obligacjami i instrumentami pochodnymi w euro. Pierwszego dnia notowań po rozstaniu przeniosły się do Unii aktywa za ok. 6 mld euro, dotąd „odpłynęło” z W. Brytanii 7500 miejsc pracy i ponad bilion funtów w aktywach.

Osiągnięte porozumienie pozwoli stronom na współpracę w zakresie ustalania przepisów, ale w niewielkim stopniu ułatwi City dostęp do krajów Unii — ocenia również Reuter.

Po wyjściu W. Brytanii z Unii Europejskiej jej sektor usług finansowych szacowany na 130 mld funtów stracił bezpośredni dostęp do tego bloku, który był jego największym klientem z obrotami 30 mld funtów rocznie. W nowych realiach brytyjskie usługi finansowe będą zależne w Unii od zasady równoważności. Podmioty zamierzające działać w krajach Unii muszą oferować im identyczne warunki u siebie, zasadę równoważności można odwołać z miesięcznym wyprzedzeniem, co zmniejsza jej wiarygodność.

Bruksela twierdzi, że nie spieszy się z przyznawaniem zasady równoważno … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPfeifer & Langen Polska chce o połowę zmniejszyć zużycie energii
Następny artykułNaturalne barwienie jaj. Tanio, ekologicznie i bez niepotrzebnej chemii