A A+ A++

Umowa PPA na energię z fotowoltaiki o mocy 252 MW

27.12.2019r. 09:55


Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, norweski koncern energetyczny Statkraft podpisał kolejną ogromną umowę na zakup energii z farm fotowoltaicznych na Półwyspie Iberyjskim.


Statkraft podpisał mającą obowiązywać przez 10 lat umowę na zakup energii (Power Purchase Agreement, PPA) z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 252 MW, które wybuduje lokalny inwestor Solaria.

Hiszpański deweloper podkreśla w komentarzu na temat zawartej umowy, że umożliwi ona pozyskanie finansowania bankowego na “bardzo atrakcyjnych warunkach”. To obniży koszt inwestycji i produkowanej energii.

Farmy fotowoltaiczne powstaną w regionach Kastylia i León oraz Kastylia-La Mancha, a uruchomienie wszystkich instalacji, które obejmie umowa z Norwegami, zaplanowano na przyszły rok.

Elektrownie fotowoltaiczne Solarii mają produkować w skali roku łącznie około 500 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zużyciu energii przez około 150 tys. hiszpańskich gospodarstw domowych.

Na razie hiszpańska firma posiada odnawialne źródła energii o łącznej mocy 360 MW, jednak realizowane i planowane projekty mają skutkować zwiększeniem tego potencjału do 3,325 GW do roku 2023.

Wcześniej w tym roku Statkraft podpisał umowę PPA na podobny wolumen energii z hiszpańską spółką obrotu Audax Renovables. W tym przypadku Stakraft będzie jednak odpowiedzialny za dostarczenie energii.

Statkraft zobowiązał się do dostarczania co roku energii w ilości 525 GWh, a umowa będzie obowiązywać przez 10,5 roku.

Wcześniej Norwegowie podpisali ponadto umowy PPA na energię z projektów fotowoltaicznych, które zostały zrealizowane w ramach hiszpańskiego systemu aukcyjnego i posiadają rządowe gwarancje ceny, ale także z projektów realizowanych poza publicznym systemem wsparcia.

Statkraft kupuje energię m.in. z największej elektrowni fotowoltaicznej w Europie, która została zrealizowana bez subsydiów czy rządowych gwarancji sprzedaży energii. Chodzi o uruchomioną pod koniec 2018 roku koło Sewilli farmę PV o mocy 175 MW. Inwestycja została zrealizowana przez niemiecką grupę BayWa, a obecnie jej właścicielem jest fundusz MAEG utworzony przez niemieckie firmy ubezpieczeniowe Munich Re i Ergo

Roczny uzysk energii z tej farmy fotowoltaicznej ma wynosić około 300 GWh, a energia jest sprzedawana na podstawie umowy zawartej na 15 lat.

Norweski koncern agreguje na europejskim rynku sprzedaż energii z instalacji OZE o łącznej mocy około 15 GW.

Wcześniej w tym roku Statkraft informował, że uruchomi w Wielkiej Brytanii wirtualną elektrownię, na którą złożą się odnawialne źródła energii, elektrownie gazowe oraz bateryjne magazyny energii, łącznie na 1 GW, a docelowo na 2 GW.

W ramach wirtualnej elektrowni Statkraft przejmie kontrolę nad źródłami wiatrowymi, fotowoltaicznymi, elektrowniami gazowymi i bateriami o łącznej mocy ponad 1 GW, a w ciągu kilku miesięcy chce ten potencjał podwoić.

Następnie będzie optymalizować wykorzystanie tych źródeł, odpowiadając na bieżące zapotrzebowanie na energię, korzystając m.in. z danych o popycie i podaży energii w systemie, ale także z prognoz meteorologicznych pozwalających przewidzieć poziom generacji z wiatraków czy paneli fotowoltaicznych.

W oparciu o zbierane informacje Statkraft będzie mógł zdalnie wyłączyć daną instalację i ponownie uruchomić ją w czasie kilku sekund.

Włączając swoje instalacje do wirtualnej elektrowni, producenci energii odnawialnej nie muszą sprzedawać jej na własną rękę i brać na siebie ryzyka związanego z wahaniami podaży i popytu na energię.

Norwegowie wdrożyli podobny model biznesowy w Niemczech już w roku 2012, gdzie na ich wirtualną elektrownię składają się obecnie źródła o mocy około 12 GW, zarządzane zdalnie z centrum dyspozytorskiego w Dusseldorfie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPromotor bezpieczeństwa wśród dzieci – Ryszard Krzemieniewski nagrodzony!
Następny artykułWszedł do domu i zabrał pieniądze