A A+ A++

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogodowych (ECMWF) ogłosiło u schyłku lipca br. podpisanie z Komisją Europejską umowy na działania w ramach kolejnego etapu programu Copernicus Climate Change Service (C3S) i Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS). Porozumienie podpisali 22 lipca br. Timo Pesonen, dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. przemysłu obronnego i przestrzeni kosmicznej oraz dr Florence Rabier, dyrektor generalna ECMWF.

Komponent programu Copernicus dot. programu kosmicznego UE jest częścią ambicji Unii Europejskiej dotyczących zrównoważonej i ekonomicznie warunkowanej przyszłości wszystkich obywateli. W tej nowej fazie Unia Europejska (UE) zabezpieczy usługi wdrażane przez ECMWF na następne siedem lat. Nowy etap będzie nawiązywał do sukcesu poprzedniej fazy, która rozpoczęła się w listopadzie 2014 r. pod przewodnictwem Komisji Europejskiej i ECMWF.

Dzięki finansowaniu z UE, obie usługi stały się podstawowym źródłem wiarygodnych, bezpłatnych danych na temat zmian klimatu, składu atmosfery i jakości powietrza. W nowej odsłonie mają obejmować także monitorowanie antropogenicznych skutków klimatycznych i weryfikację poziomu CO2. Dzięki temu porozumieniu instytucje, firmy prywatne, środowiska akademickie, media i organizacje międzynarodowe w całej Europie i na świecie będą nadal korzystać z dostępnych danych środowiskowych dostarczanych przez usługi programu Copernicus, wdrażane przez ECMWF.

Unia Europejska nakreśliła ambitny plan w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, a programy takie jak Copernicus i instytucje jak ECMWF są w jego centrum. Dlatego cieszymy się, że możemy kontynuować współpracę z ECMWF. Dane i produkty informacyjne dostarczane przez Copernicus nie tylko pomagają decydentom w dokonywaniu świadomych wyborów, ale także przynoszą korzyści przemysłowi, przedsiębiorstwom, instytucjom akademickim i wszystkim obywatelom Europy, mając wspólny cel stworzenia zrównoważonej przyszłości dla wszystkich.

Dwie usługi programu Copernicus wdrożone przez ECMWF w zakresie monitorowania zmian klimatu i atmosfery będą kluczowe w torowaniu drogi do osiągnięcia celów wyznaczonych przez Europejski Zielony Ład i wspieraniu docelowego planu UE dotyczącego dalszej redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku.

Umowa jest następstwem ujednoliconego rozporządzenia w sprawie programu kosmicznego UE, które weszło w życie 12 maja 2021 r. Uprawnia ona ECMWF do kontynuowania ważnej roli operacyjnej w tym kontekście, nie tylko pod względem realizacji swoich dwóch usług, ale także w zakresie wspierania innych projektów naukowych UE.

Podpisanie nowej umowy pozwala nam na kontynuację wdrażania usług monitorowania zmian klimatu i atmosfery Copernicus przez kolejne siedem lat. Porozumienie jest świadectwem wizjonerskich ambicji Komisji Europejskiej, wiedzy eksperckiej ECMWF oraz talentu i poświęcenia całego naszego personelu. Oznacza to również kontynuację niezwykle udanego partnerstwa między ECMWF a KE. Z niecierpliwością czekamy na Copernicus 2.0 i kolejne siedem lat.

Kolejne siedem lat działania programu Copernicus z zaangażowaniem ECMWF ma umożliwić rozwój nowych produktów i zachęcić do budowania innowacji poprzez dalsze wykorzystywanie bezpłatnych danych przez MŚP i przedsiębiorstwa typu start-up wspierające transformację ekologiczną i cyfrową. W świetle Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, ECMWF będzie nadal dostarczać informacje światowym instytucjom, takim jak Światowa Organizacja Meteorologiczna, Europejska Agencja Środowiska i Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), wzmacniając ich rolę w stawianiu czoła wyzwaniom związanym z ochroną środowiska. Ponadto umowa gwarantuje, że usługi programu Copernicus wdrażane przez ECMWF będą mogły nadal wspierać europejską politykę w zakresie zmian klimatu i adaptacji we wszystkich odpowiednich sektorach – od rolnictwa po energetykę.

Od momentu powstania w 1975 roku, ECMWF pozostaje uznanym dostawcą globalnych numerycznych prognoz pogody z dostępem do najnowocześniejszych technik modelowania oraz szerokim dostępem do danych satelitarnych i superkomputerów. Wraz z otwarciem zarówno nowego centrum danych w Bolonii we Włoszech, jak i nowych biur w Bonn w Niemczech, ECMWF otwiera nowe możliwości współpracy z partnerami europejskimi.

Jak podkreśla Jean-Noël Thépaut, dyrektor usług realizowanych przez ECMWF, program Copernicus osiągnął wyjątkową jakość w ciągu ostatnich siedmiu lat. „Jako usługa, której rolą jest monitorowanie i informowanie za pomocą wiarygodnych danych, z których można korzystać bezpłatnie, byliśmy w stanie wspierać politykę Unii Europejskiej w zakresie łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej we wszystkich odpowiednich sektorach gospodarki” – stwierdził przedstawiciel ECMWF. Jak dodał, obejmuje to zdolność wsparcia monitorowania i weryfikacji CO2 oraz oferowanie możliwości dalszego pozyskiwania danych od MŚP badających innowacyjne sposoby wspierania zielonej transformacji.

Copernicus pozostaje już od lat flagowym programem Unii Europejskiej w segmencie obserwacji Ziemi – działa w podziale na sześć usług tematycznych: Atmosphere, Marine, Land, Climate Change, Security i Emergency. Dostarcza bezpłatnie użytkownikom rzetelne i aktualne informacje dotyczące planety i jej środowiska. Program jest koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską i realizowany we współpracy z państwami członkowskimi UE, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych ( ECMWF) oraz m.in. Mercator Océan.

Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) obsługuje dwa serwisy w ramach unijnego komponentu obserwacji Ziemi programu Copernicus: Copernicus Climate Change Service (C3S) oraz Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS). Współpracuje również z Copernicus Emergency Management Service (CEMS).

Źródło: ECMWF


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodano ponad 35 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19
Następny artykułZamieszki przed komendą w Lubinie: Część z ponad 40 zatrzymanych już wypuszczono