Przedsiębiorcy nie muszą dzielić się z fiskusem pieniędzmi z Polskiego Funduszu Rozwoju, które dostali na przetrwanie epidemii koronawirusa. Nie muszą też korygować kosztów.
Chodzi o subwencje z Tarczy Finansowej, które przedsiębiorcy dostali na utrzymanie biznesu w czasie epidemii koronawirusa. Teraz są umarzane. Pierwsze decyzje w tej sprawie Polski Fundusz Rozwoju wydał w czerwcu.
Z ustaw o PIT i o CIT wynika jednak, że od umorzonej kwoty trzeba zapłacić podatek. Pisaliśmy o tym już rok temu i już wtedy Ministerstwo Finansów zapewniało, że spróbuje wypracować korzystne dla przedsiębiorców rozwiązanie.
W końcu jest. W piątek resort finansów opublikował projekt rozporządzenia w tej sprawie. Wynika z niego, że korzystając z możliwości, jakie daje ordynacja podatkowa, skarbówka zaniecha poboru podatku od umorzonych kwot. Rozporządzenie ma mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.
Od razu jednak pojawia się pytanie, co zrobić z wydatkami na utrzymanie biznesu, które zostały sfinansowane subwencją? Czy mogą zostać w kosztach uzyskania przychodów, skoro umorzenie nie będzie opodatkowane?
Poprosiliśmy Ministerstwo Finansów o rozwianie tych wątpliwości. W odpowiedzi napisało, że zaniechanie poboru podatku od przychodów z tytułu umorzenia subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych subwencją. … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS