A A+ A++

O ponad tysiąc nowych pozycji wzbogaci się we wrześniu księgozbiór Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zgierzu. Będą to lektury szkolne, literatura piękna polska i obca, powieści biograficzne, wspomnienia znanych osób, wydawnictwa niebeletrystyczne. Biblioteka zakupi również, kolejny raz, dostęp do zbiorów cyfrowych platformy Legimi.

Zakupy będą możliwe dzięki dofinansowaniu, w kwocie blisko 30 tysięcy złotych, z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. – Mamy całkowicie wolną rękę w wyborze kupowanych pozycji – wyjaśnia Dorota Abramczyk, dyrektor zgierskiej MPBP. – Ale priorytetem są dla nas zamówienia czytelników, którzy często proszą nas o zakup konkretnych nowości wydawniczych.

Wśród nowych pozycji nie zabraknie lektur szkolnych według aktualnego kanonu.Otwarta książka Księgozbiór dla dzieci i młodzieży, niekoniecznie lekturowy, również zostanie wzbogacony. To w połączeniu z nową edycją projektu “Mała książka – wielki człowiek”, która zachęca najmłodszych do czytania. – Gdy otrzymujemy dofinansowanie, zawsze jednak uzupełniamy wszystkie działy biblioteki – mówi Dorota Abramczyk. – Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioskujemy o kolejne środki raz do roku.

Audiobooki i e-booki bezpłatnie w zgierskiej bibliotece

Biblioteka ma także dobrą wiadomość dla tych, którzy świat literatury wolą zgłębiać cyfrowo. Zakupi bowiem, na kolejny rok, usługę zdalnego dostępu do około stu trzydziestu tysięcy audiobooków i e-booków z platformy Legimi.

Jak to działa? – Czytelnik musi być zapisany do naszej biblioteki – tłumaczy pani dyrektor. – Może przyjść osobiście, zadzwonić lub wysłać e-mail z prośbą o kod dostępu na platformę. Wówczas bezpłatnie taki kod udostępniamy. Otrzymany kod pozwala czytelnikowi cieszyć się dostępem do cyfrowego księgozbioru przez trzydzieści dni od momentu pierwszego użycia.

Takie kody sama biblioteka musi oczywiście najpierw wykupić: rocznie wydaje około pięciu tysięcy złotych na dostęp do 32 kodów miesięcznie, aktywnych przez trzydzieści dni. – Dla nas ceny kodów są niższe od komercyjnych, ponieważ jesteśmy częścią Konsorcjum Legimi Województwa Łódzkiego – informuje Dorota Abramczyk. – Staramy się też regularnie zwiększać pulę nabywanych kodów.

Wiadomo, że po wykorzystaniu trzydziestu dwóch kodów miesięcznie, ich pula się kończy. Wcześniej zdarzały się sytuacje, że w bibliotece brakowało kodów Legimi dla wszystkich chętnych. Od września pula zaczyna działać od nowa i, według wstępnych założeń, powinna wystarczyć.

Ocenia się, że dzięki dofinansowaniu z kilku źródeł (Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, budżet samej biblioteki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) zgierscy czytelnicy będą mieli od września dostęp do około trzech tysięcy nowych pozycji wydawniczych w formie tradycyjnej oraz ponad stu sześćdziesięciu tysięcy w formie cyfrowej.

Czytelnia dla studentów

Zbliża się też inauguracja roku akademickiego, zatem warto przypomnieć, że w bibliotece przy ul. Łódzkiej 5 działa stanowisko dostępu stacjonarnego do elektronicznych zbiorów naukowych – dzięki udziałowi zgierskiej placówki w programie Academica. Studenci mogą więc liczyć na możliwość korzystania na miejscu z właściwie nieograniczonych zasobów bibliotecznych, gdy chodzi o podręczniki akademickie i lektury specjalistyczne.

– To wprawdzie tylko jedno stanowisko, ale póki co wystarcza, w razie potrzeby uruchomimy kolejne stanowiska w filiach bibliotecznych – wyjaśnia dyrektor Abramczyk. Dostęp do platformy Academica jest bezpłatny i sprawdza się dużo lepiej, ekonomiczniej niż zakup wysoce specjalistycznych podręczników akademickich z różnych dziedzin w formie papierowej, których wykorzystanie na miejscu byłoby znikome.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Zgierz: LI sesja Rady Miasta Zgierza – 29.08.2022 r.
Następny artykułPO = Platforma Obywatelska? Nie! “To Pomyłka Olbrzymia”