A A+ A++

Nie powstanie kontrowersyjna inwestycja przy ul. Twardej w Zgierzu. Przedsiębiorca, który przez dwa lata walczył o decyzję środowiskową na budowę instalacji przetwarzania odpadów płynnych, wycofał swój wniosek. Jak się dowiadujemy, powodem tej decyzji była surowość warunków do spełnienia, jakie narzucał Urząd Miasta Zgierza.

Przypomnijmy: jeśli przedsiębiorca chce gdzieś budować instalację zawsze znacząco oddziałującą na środowisko musi uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, w której – po obowiązkowych uzgodnieniach z ustawowo wskazanymi organami m.in. inspektorem sanitarnym, regionalnym dyrektorem ochrony środowiska, wodami polskimi i marszałkiem – organ wykonawczy władzy lokalnej zawiera warunki, jakie mają być zachowane w czasie budowy oraz późniejszej eksploatacji takiego przedsiębiorstwa.

Dlaczego inwestor się wycofał?

W przypadku inwestycji przy ul. Twardej warunki do jakich dążył Urząd Miasta Zgierza okazały się zbyt surowe do spełnienia. Dlatego wniosek został wycofany.

Na skutek wezwań do złożenia wyjaśnień, uszczegółowienia budzących wątpliwości zapisów, wskazania rozwiązań w zakresie emisji zorganizowanej do powietrza, a także warunków dotyczących ochrony wody czy gleby, których wskazania zażądaliśmy w toku postępowania, a którym jak się okazało inwestor nie był w stanie sprostać i wycofał swój wniosek – wyjaśnia Prezydent Miasta Zgierza, Przemysław Staniszewski. – Zatem inwestycja nie obroniła się i nie będzie miała szans realizacji. Stało się to jeszcze przed zakończeniem całej procedury, która była na etapie rozpatrzenia licznych uwagi i wniosków złożonych przez mieszkańców, a jeszcze przed faktycznym ich ewentualnym wykorzystaniem w toku postępowania. Sprawa zostaje zamknięta przez wydanie decyzji umarzającej toczące się od 2020 roku postępowanie administracyjne.

pismo o wycofaniu wniosku do Urzędu Miasta Zgierza

Inwestor, firma EKO LAND ponad dwa lata temu (luty 2020 roku) złożył w Urzędzie Miasta Zgierza wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Przy ul. Twardej w Zgierzu zamierzał ulokować instalację przetwarzającą odpady niebezpieczne, m.in. zużyte oleje silnikowe. Procedura rozpatrywania wniosku trwała tak długo, bo przedłożone dokumenty były dokładnie analizowane, żądano licznych wyjaśnień i uzupełnień. Po zakończeniu ich uzgadniania i opiniowania przez zewnętrzne instytucje środowiskowe, przyszedł czas na procedurę uzyskania stanowiska mieszkańców w trybie udziału społeczeństwa w postępowaniu. Mieszkańcy miasta licznie przedstawiali swoją dezaprobatę do zamierzeń inwestora.

Surowe warunki dla inwestorów

Decyzja Prezydenta umarzająca postępowanie

Prawo w Polsce tak stanowi, że docelowo powołane do tego celu instytucje (m.in. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska) opiniują przedłożone przez inwestora dokumenty dotyczące inwestycji, a następnie – mocą nadanych uprawnień – mają kontrolować wypełnianie nałożonych warunków, zarówno na etapie budowy inwestycji, jak i jej późniejszego użytkowania. Zanim jednak to nastąpi, w procesie analizy złożonego wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach odbywa się dokładna, bezstronna weryfikacja dokumentów. Tak było i w tym przypadku: Prezydent Miasta Zgierza, prowadzący na wniosek inwestora postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej w zakresie zamierzonej inwestycji, która może oddziaływać na środowisko, działa w sposób holistyczny, biorąc pod uwagę wszelkie możliwe oddziaływania. Można powiedzieć, że dmucha na zimne.

Zawsze podobne inwestycje są bardzo kategorycznie rozpatrywane przez Miasto – stanowczo twierdzi Przemy sław Staniszewski. – Stawiane inwestorowi warunki mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo, co nie znaczy, że procesy inwestycyjne, podejmowane i prowadzone w sposób właściwy oraz legalny, nie mogą być realizowane w przestrzeni miejskiej. – informuje prezydent.

Jednakże przy każdej podobnej inwestycji Miasto żąda spełniania nie tylko warunków obligatoryjnych, ale także tych fakultatywnych (czyli takich, które niekoniecznie dla danej inwestycji mogłyby być wymagane).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWszyscy się poprawili
Następny artykułCzęść opozycji chce zerwania kontraktów min. Błaszczaka