Zgierskie Centrum Seniora już niebawem zostanie przeniesione do nowej siedziby – przy ul. Narutowicza 29. W środę (22.12.2021 r.) podpisana została umowa na odrestaurowanie znajdującego się pod tym adresem Domu Tkacza. W planach jest utworzenie tam przestrzeni do rozmów i spotkań seniorów, ale także sali tanecznej, kuchni czy sali wolontaryjnej. Będzie również ogródek letni.
Dotychczas zgierscy seniorzy korzystali z niewielkiej sali przy ul. Popiełuszki 3a. Ale mają tam zdecydowanie zbyt mało miejsca.
– Chcemy stworzyć dla wszystkich seniorów taką przestrzeń, gdzie będą mogli nawet codziennie przyjść, by wygodnie napić się kawy, porozmawiać ze znajomymi, miło spędzić czas. – powiedział Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza. – Takiego miejsca nie było dotąd na mapie naszego miasta, o ile dla młodzieży podobną funkcję spełnia teraz Stary Młyn, nasi seniorzy również potrzebują swojego centrum spotkań.
Podpisana w Starym Młynie umowa z wykonawcą nowego centrum seniora obejmuje kompleksową modernizację budynku przy ul. Narutowicza 29. Dom, znajdujący się na terenie Parku Kulturowego Miasto Tkaczy, jest zdewastowany i wymaga gruntownej przebudowy.
– Tę działkę trzeba na nowo zagospodarować, wykonać prace instalacyjne. Będziemy prowadzić także roboty wykończeniowe, z nowym podziałem pomieszczeń. – tłumaczy Zbigniew Adamek z firmy Kemada, która zajmie się wykonaniem budowlanego zlecenia.
Nowa lokalizacja będzie dostosowana do potrzeb osób starszych, nawet dzięki swojemu położeniu w centrum Zgierza. Wszystkie pomieszczenia użytkowe znajdą się na parterze, bez potrzeby wchodzenia po schodach. Wewnątrz znajdzie się nie tylko kuchnia czy sala dyskusyjna, ale też mini-siłownia i sala taneczna – a w przylegającym ogródku będzie można sadzić warzywa.
Cały projekt, od sporządzenia dokumentacji technicznej, przez uzyskanie pozwoleń, modernizację aż po wyposażenie Zgierskiego Centrum Seniora, ma zakończyć się w czerwcu 2023 roku. Koszt inwestycji wyniesie prawie milion dziewięćset tysięcy złotych, Gmina Miasto Zgierz pokrywa je w kwocie niespełna sześciuset tysięcy. Pozostałe środki na ten cel pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ponad milion dwieście trzydzieści siedem tysięcy złotych) oraz z budżetu państwa (niespełna czterdzieści cztery tysiące złotych).
Tak zwana polityka senioralna (czyli całość działań społecznych, kulturalnych, sportowych oraz integracyjnych, prowadzonych przez Miasto na rzecz osób starszych) jest niezwykle istotnym aspektem długofalowej strategii zgierskiego samorządu. Dotychczas działające Zgierskie Centrum Seniora powstało za kadencji obecnego Prezydenta Miasta Zgierza, Przemysława Staniszewskiego, w marcu 2016 roku. Było to jedno z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie na tak szeroką skalę rozpoczęto integrację grup senioralnych w wieku 60+. Obrana w ten sposób droga łamie stereotyp ludzi starszych, gdy jeszcze do niedawna ich potrzeby oraz aktywności były spychane na margines.
Dowiedz się więcej o projekcie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS