Na wejherowskim rynku stanęło osiem tablic informacyjnych, na których umieszczone są najważniejsze wiadomości o spektrum autyzmu – m.in fakty i mity o autyzmie, terapie, które wdrażane są najczęściej u podopiecznych w zależności od potrzeb i wieku. Tegoroczne obchody Dnia Świadomości Autyzmu, które przypadają 2 kwietnia, ze względu na pandemię koronawirusa, musiały przyjąć nową formułę. Patronat nad tegorocznym Światowym Dniem Świadomości Autyzmu objął m.in. Prezydent Miasta Wejherowa.
Z członkami Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem spotkał się Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, który podkreślił jak ważna dla nas jest wiedza na temat autyzmu.
– Zaprojektowane przez rodziców z Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem tablice informacyjne przekazują w czytelny i ciekawy sposób najważniejsze informacje na temat autyzmu oraz pracy stowarzyszenia – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
– Bardzo cieszymy się, że nie zmieniło się jedno – jako stowarzyszenie i rodzice osób z autyzmem czujemy ogromną solidarność i wsparcie naszej inicjatywy szerzenia świadomości autyzmu – mówi Arkadiusz Raguza, prezes Wejherowskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem. – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest jednym z najważniejszych dni w roku dla każdego z członków naszego stowarzyszenia. Rodzicom osób z autyzmem bardzo zależy na tym, żeby podkreślić wagę tematu autyzmu wśród społeczeństwa oraz przekazać swoje doświadczenie rodzicom, którzy dopiero są w trakcie diagnozy dziecka.
Jak dodaje Arkadiusz Raguza, w Filharmonii Kaszubskiej jest wyeksponowana wystawa, która ma na celu przybliżyć wszystkim temat autyzmu. Przedstawiono też prace plastyczne podopiecznych wejherowskiego stowarzyszenia. W ramach światowej akcji „ Zaświeć się na niebiesko” podświetlone zostaną także budynki Filharmonii Kaszubskiej na Placu Jakuba Wejhera oraz Starostwa Powiatowego w Wejherowie.
Trudne przeżycia rodziców
W kwietniu na stronie facebook/autyzm.wejherowo rodzice osób ze spektrum autyzmu Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami, ważnymi informacjami w procesie diagnozy autyzmu, opowiedzą jaką drogę musi przejść każdy rodzic, który spotkał się z diagnozą spektrum zaburzeń autystycznych. Jak przyznają rodzice dzieci z autyzmem, szczególnie dotkliwe są komentarze otoczenia.
– Nie zliczę, ile razy słyszałam: “Jaki on chory? Nic po nim nie widać”, “Jeden porządny klaps nauczy go posłuszeństwa”, “Jak taki niegrzeczny, to pani go zabierze”, „Nie umie sobie Pani poradzić z niegrzecznym dzieciakiem” – słyszę od jednej z mam z Wejherowa . – Staram się być spokojna, czasem tłumaczę, próbuję wyjaśniać, ale nauczyłam się żyć z wszechobecnym wzrokiem na moim dziecku, z minami dezaprobaty, pogardliwym prychaniem.
– Czasem człowiek rozsypuje się na małe cząsteczki i musi się pozbierać, znaleźć siłę na więcej – dlatego takie akcje mają uświadomić społeczeństwu, co to jest za choroba i jakie są symptomy – dodaje inna mama. – Często określenia: niegrzeczny, krnąbrny, niewychowany mogą tak naprawdę oznaczać dziecko ze spectrum autyzmu.
Patronat nad tegorocznym Światowym Dniem Świadomości Autyzmu objął Prezydent Miasta Wejherowa, Starosta Powiatu Wejherowskiego, a wystawę udało się zorganizować dzięki Wejherowskiemu Centrum Kultury, a tablice informacyjne na Placu Jakuba Wejhera umieszczone zostały dzięki pomocy Muzeum Piaśnickiemu.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS