Już po raz kolejny Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zainicjowało akcję pod nazwą „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”. 30 października br. na zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja i na starym Cmentarzu Żydowskim położonym w lesie przy Osiedlu Henryka Sucharskiego, mieszkańcy Wejherowa z dyrektor muzeum Teresy Patsidis na czele wzięli udział w sprzątaniu zaniedbanych grobów, mogił i kwater.
W odpowiedzi na apel Muzeum Piaśnickiego na starym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie pojawiły się grupy dzieci i młodzieży z grabiami, miotłami, wiadrami i workami na śmieci, by porządkować zabytkowe groby i nagrobki, a także grabić ścieżki i alejki. Wśród sprzątających były także grupy przedszkolaków z wychowawczyniami.
Aktywne Muzeum Piaśnickie
Inicjatorka przedsięwzięcia Teresa Patsidis podkreśla, że Muzeum Piaśnickie od 2017 roku organizuje akcję pod nazwą „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”, a od tego roku do akcji włączyły się podmioty ogólnopolskie.
– Widać, że akcja sprzątania grobów na starych i zaniedbanych cmentarzach ma sens i rozszerza się. Dlatego wartą ja kontynuować. W ten sposób nie tylko oddajemy cześć osobom zmarłym, ale też krzewimy pamięć o nich i edukujemy młode pokolenie. Młodzież powinna pamiętać o zasłużonych osobach, aktywnych społecznie, które w budowały nasze miasta. To dziedzictwo jest przykładem przekazu międzypokoleniowego, tak ważnego dla tożsamości narodowej – mówi Teresa Patsidis.
Społecznicy na cmentarzu
Wśród osób pracujących społecznie na Wejherowskich Powązkach” nie brakło osób prywatnych, a także osób znanych z działalności publicznej jak np. zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kraszkiewicz, radna Dorota Chodubska, czy miłośnik historii Wejherowa Władysław Kepka. A że tradycyjna polska jesień sypnęła zwałami złoto-brązowych liści, to dla wszystkich zajęć nie brakowało.
– Sprzątanie i porządkowanie Starego Cmentarza w Wejherowie w ramach akcji „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok” to bardzo cenna inicjatywa Muzeum Piaśnickiego. Nie można pozwolić na to, by groby pochowanych tutaj osób, w tym wielu wybitnych wejherowian, zarosły trawą. Ten cmentarz parafialny wymaga, aby o niego dbać – podkreśla Arkadiusz Kraszkiewicz.
– Już po raz kolejny razem z uczniami biorę udział w tej akcji. Uczniowie bardzo chętnie sprzątają i oczyszczają z liści groby. Przy okazji odczytują imiona i nazwiska pochowanych osób, daty urodzin i śmierci a także rozmawiają o tym. Niektórzy z satysfakcją odnajdują groby znanych osób. Wizyta na tym zabytkowym cmentarzu to praktyczna lekcja historii – dodaje Dorota Chodubska.
Współorganizatorzy akcji sprzątania cmentarzy
Współorganizatorami ogólnopolskiej akcji są: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie, 18 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Wejherowie, oraz Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom w Warszawie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS