Pojawił się kolejny projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jedną z ważniejszych zmian jest możliwość odejścia od odpowiedzialności zbiorowej w rozliczaniu mieszkańców bloków z segregacji odpadów. Proponowany jest przepis, który pozwoli na znakowanie worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych. Dzięki temu można będzie zidentyfikować jak i czy poszczególni mieszkańcy segregują odpady i kto powinien płacić więcej za brak segregacji.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało kolejny projekt nowelizacji o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jego celem ma być obniżenie kosztów funkcjonowania i usprawnienia gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi oraz ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie gospodarki odpadami.
Jednym z najważniejszych rozwiązań projektu jest regulacja umożliwiająca odejście od odpowiedzialności grupowej, która zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych skutkowała małą motywacją do właściwej segregacji odpadów. W tym celu zaproponowano przepis, który umożliwia, po zapewnieniu technicznych możliwości identyfikacji odpadów komunalnych wytwarzanych w poszczególnych lokalach, indywidualne rozliczanie z obowiązku selektywnego zbierania odpadów mieszkańców wytwarzających odpady w poszczególnych mieszkaniach. W projekcie znalazł się m.in. przepis, który pozwoli na znakowanie worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych. Dzięki temu można będzie zidentyfikować jak poszczególni mieszkańcy podchodzą do segregacji, kto nie wypełnia tego obowiązku i kto powinien w związku z tym ponosić wyższe opłaty.
W projekcie wprowadzono szereg zmian precyzujących naliczanie opłaty śmieciowej. M.in. uszczegółowiono zapisy dotyczące naliczania jej od powierzchni lokalu mieszkalnego, wskazując, że opłata powinna być ponoszona od powierzchni użytkowej. Ponadto dodano możliwość różnicowania stawki w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym, dostosowując przepisy do możliwości rozliczania właścicieli nieruchomości.
Projekt przewiduje ponadto podniesienie kar za zaśmiecanie miejsc publicznych. Kara ma wzrosnąć maksymalnie do 5 tys. zł z 500 zł obecnie (w projekcie od 300 do 5000 zł; obecnie kara wynosi do 500 zł). W przyszłej nowelizacji mają znaleźć się również sankcje karne za porzucanie odpadów niebezpiecznych w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Za taki czyn będzie można trafić za kratki na czas od 6 miesięcy do 8 lat.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS