Samorządy w Polsce oszczędzają prąd przede wszystkim poprzez wymianę źródeł światła na oświetlenie LED, redukcję mocy oświetlenia w godzinach nocnych oraz opóźnienie włączania oświetlenia wieczorem i przyspieszenie wyłączania oświetlenia rano. Efekty są widoczne: w Tarnowie w 2022 roku, w porównaniu z latami poprzednimi, zużycie energii spadło o ponad 11,7 tys. kilowatogodzin. W roku 2023 oszczędności będą jeszcze większe.
Związek Miast Polskich opublikował wyniki ankiety przeprowadzonej w ponad stu miastach. Pytania dotyczyły działań podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej do oświetlenia ulicznego. Miasta wskazywały kilka różnych działań, które miały skutkować niższym zużyciem prądu. Z ankiety wynika, że są to przede wszystkim zmiany w technologii oświetleniowej, zarządzaniu zużyciem energii lub optymalizacji systemów oświetlenia.
Wśród sposobów na oszczędzanie energii aż 70 proc. ankietowanych wskazało wymianę starych żarówek na energooszczędne oświetlenie LED. Połowa miast biorących udział w ankiecie przyznała, że oszczędności szuka w redukcji mocy oświetlenia w godzinach nocnych od 30 do 80 proc. Nieco ponad 30 proc. miast zdecydowało się na opóźnienie włączania oświetlenia wieczorem i przyspieszenie wyłączania oświetlenia rano i prawie tyle samo jednostek na wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych.
Wśród innych działań wymienianych przez miasta są m.in.: montaż zegarów zintegrowanych z czujnikiem zmierzchu; wyłączenie podświetlenia budynków, w tym pomników, obiektów zabytkowych, obiektów sakralnych, szkół i innych obiektów użyteczności publicznej; wprowadzenie cyfrowych programatorów astronomicznych do ustawień czasowych świecenia lamp ulicznych; zmniejszenie ilości oświetlenia świątecznego.
W Tarnowie stosowane są podobne metody oszczędzania i przynoszą one wymierne efekty. W 2022 roku, w porównaniu z latami 2018-2019, zużycie energii spadło o ponad 11,7 tys. kilowatogodzin. Średnie roczne zużycie w tych latach wynosiło 33 920,63 kWh, od 1 grudnia do 31 grudnia 2022 roku było to 22 179,05 kWh. Spadek zużycia energii wyniósł więc ok. 35 proc.
Wszystko wskazuje na to, że oszczędności za rok 2023 będą jeszcze wyższe. Według stanu na 31 października 2023 roku spadek zużycia energii elektrycznej wynosił ok. 12 % w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2022.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS