A A+ A++

Z udziałem autora projektu filmowego Krzysztofa Kowalewskiego oraz historyków, samorządowców i mieszkańców miasta odbyła się promocja filmu dokumentalnego Stalag IF Sudauen. Zaprezentowany 1 września materiał poświęcony został hitlerowskiemu obozowi jenieckiemu działającemu na północnych obrzeżach Suwałk przez 3 lata II wojny światowej. Obóz dedykowany głównie dla sowieckich jeńców wojennych, leżący na terenie obecnego osiedla Północ funkcjonował w 1941 roku jako Oflag 68, a od 1942 do jesieni 1944 – jako Stalag IF Sudauen.
 
Ponad półtoragodzinny materiał pokazał obraz funkcjonowania zbrodniczej machiny unicestwiania ludzkich istnień. Powstał on w oparciu o dostępne materiały historyczne oraz relacje świadków i historyków, z których siedem osób pojawiło się bezpośrednie w filmie. Wszystko to potwierdza, że w niemieckim obozie jenieckim zlokalizowanym na obszarze dzisiejszego osiedla Północ (między dzisiejszymi ulicami M. Reja, K. Pułaskiego, A.W. Kowalskiego) w wyniku głodu, zimna i chorób życie straciło kilkadziesiąt tysięcy byłych żołnierzy Armii Czerwonej. Pochodzili oni z azjatyckich oraz europejskich krajów i zostali po 17 września 1939 r siłowo wcieleni do sowieckich formacji wojskowych. Ze źródeł do których dotarł reżyser filmu wynika, że w Stalagu przebywali obywatele z kilkudziesięciu krajów, m.in. z Włoch, Hiszpanii, Białorusi oraz Polski. Szacuje się, że zginęło w nim nawet 50 tysięcy ludzi.

Filmowe zadanie udokumentowania historii Suwałk zostało zrealizowane w ramach przyznanego początku ubiegłego roku stypendium artystycznego Prezydenta Suwałk w dziedzinie kultury Miasta. Obecny na prezentacji materiału Czesław Renkiewicz, prezydent Miasta zapowiedział prezentowanie materiału mieszkańcom:
Film powinni poznać Suwalczanie. Daje on obraz tego co działo się na rubieżach naszego miasta.  Na bezpłatne projekcje już niebawem powinien zaprosić Suwalski Ośrodek Kultury.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Ostrołęka: W rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych
Następny artykułZacięta walka mocno wydłużyła rywalizację na plaży Wilanów