A A+ A++

Czas na dopełnienie kulturalnych zmian w Kazimierzu. Po modernizacji muszli koncertowej, budowie ogrodu Jordanowskiego, modernizacji Parku im. Jacka Kuronia, przebudowie i rozbudowie Miejskiego Domu Kultury Kazimierz przyszedł czas na nową odsłonę sali widowiskowej w MDK. – To swego rodzaju zwieńczenie kulturalnych zmian w dzielnicy – mówi z dumą Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prezydent Sosnowca podpisał wartą 1,2 mln zł umowę z Przedsiębiorstwem Maximus z Siemianowic Śląskich na przebudowę sali MDK „Kazimierz”. Praktycznie nowa sala będzie dopełnieniem trwającej od dwóch lat przebudowy wraz z rozbudową całego MDK „Kazimierz” – W sali widowiskowej praktycznie nic się nie zmieniło od momentu kiedy została oddana do użytku, a więc podobnie jak Dom Kultury ma już ponad pięćdziesiąt lat. Gdybyśmy teraz nie zdecydowali się na jej remont to w połączeniu z modernizacją całego budynku mielibyśmy zderzenie dwóch światów – podkreśla prezydent Chęciński.

Obecny wystrój rodem z poprzedniej epoki zastąpi nowa aranżacja. – Pojawi się nowa instalacja oświetleniowa, drzwi, schody oraz scena wraz z fosą orkiestry. Na widowni będzie mogło zasiąść 237 osób w nowych i wygodnych fotelach. Ściany z kolei będą wyłożone płytami akustycznymi i drewnianymi oraz pomalowane na czarno a na podłodze pojawi się granatowo-czarna wykładzina welurowa. Dopełnieniem nowego stylu będą nowe kurtyny wraz z całym mechanizmem – zapowiada Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta.

Przypomnijmy, że trwają prace przy przebudowie budynku Miejskiego Domu Kultury Kazimierz. W ramach tej inwestycji zmodernizowany został istniejący już obiekt, trwają jeszcze prace przy nowo wybudowanym pawilonie.  We wrześniu ubiegłego roku oddano z kolei do użytku muszlę koncertową w Parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu. Oficjalne otwarcie miało miejsce podczas I Sosnowieckiego Iwentu Kabaretowego, który ma być imprezą cykliczną. Obiekt przeszedł prawdziwą metamorfozę. Prace obejmowały rozbudowę muszli koncertowej, remont i wykonanie ogrodzenia amfiteatru, termomodernizację budynku technicznego oraz wymianę nawierzchni alejek parkowych. Warta ponad 18 mln zł przebudowa budynku MDK oraz modernizacja muszli koncertowej weszły w skład zadania inwestycyjnego pod nazwą Rewitalizacja na cele społeczne dzielnicy Kazimierz Górniczy.

Śmiało można powiedzieć, że zarówno w przypadku siedziby Domu Kultury jak i amfiteatru to prawdziwa metamorfoza tych miejsc. Budynek zostanie ocieplony, co ważne obrazy wykonane w technice sgraffito, które zdobią elewację MDK, będą odrestaurowane. Odtworzony zostanie także neon nad wejściem głównym. Po remoncie „Piekiełko” zmieni się w salę konferencyjną – podkreśla Rafał Rybak, dyrektor MDK.

Budynek MDK ”Kazimierz” oddano do użytku 1 maja 1966. Ówcześnie mieścił się w nim Zakładowy Dom Kultury. W budowie obiektu uczestniczyli pracownicy kopalni „Kazimierz-Juliusz”, młodzież i mieszkańcy Kazimierza. Mieściła się w nim sala teatralno-kinową na 360 miejsc, świetlica, biblioteka z czytelną, kawiarnia Piekiełko. Organizowano liczne zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży, seanse filmowe, spektakle teatralne, akademie okolicznościowe, wycieczki, zabawy taneczne i dyskoteki.

Kryzys finansowy, który dopadł kazimierzowską kopalnię sprawił, iż przestała ona sponsorować Zakładowy Dom Kultury, czego efektem było zamknięcie placówki w 1993 roku. Reaktywacja nastąpiła w 2004 roku, gdy zarząd KWK Kazimierz-Juliusz wydzierżawił budynek dawnego Domu Kultury Miastu, które później odkupiło obiekt. Dzięki temu placówka wznowiła działalność, początkowo jako filia Miejskiego Klubu Maczki. Dwa lata później, sosnowieccy radni postanowili nadać mu miano Miejskiego Domu Kultury Kazimierz, który oficjalnie rozpoczął działalność 1 czerwca 2006 roku.

To nie koniec zmian na lepsze w Kazimierzu Górniczym. Kolejnym elementem zmian w dzielnicy będzie plac z targowiskiem. Obecne obiekty handlowe – pustostany w sąsiedztwie targowiska – zostaną zlikwidowane. – Starą nawierzchnie z trylinki zastąpi nowa, z zupełnie nowym układem urbanistycznym stanowiącym dopełnienie sąsiedniego MDK. W poletkach między kostka betonowa projektujemy zieleń miejska. Targowisko wróci po zakończeniu prac w postaci nowych i uporządkowanych segmentów handlowych. Całość będzie architektonicznie spójna i komfortowa dla użytkowników. Rozpoczęcie robot zostało przesunięte z kwietnia na czerwiec z uwagi na wniosek dzierżawców dyktowany niepewną sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa. Zgodziliśmy się z tym wnioskiem i tym samym wyciągamy pomocna dłoń do naszych przedsiębiorców – tłumaczy Jeremiasz Świerzawski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Sosnowiec: Nowa odsłona ulicy Wagowej
Następny artykułPożar w domu jednorodzinnym przy Włókienniczej w Piotrkowie [FILM+ZDJĘCIA]