A A+ A++

Pomimo zamknięcia sosnowiecki Teatr Zagłębia nie schodzi ze sceny! Aktorzy i cała kadra teatru chce być z widzami, dlatego już wkrótce uruchomiony zostanie oglądanie spektakli on-line wprost ze sceny. Platforma VOD Teatru Zagłębia, a także warsztaty do przedstawień przygotowane specjalnie dla szkół, wzbogacą lekcje o elementy edukacji artystycznej.

Teatr Zagłębia zaprasza uczniów i nauczycieli na powrót do teatru – tym razem online. Teatralny zespół zadba o to, by moc wspólnego spotkania odnaleźć nawet na platformie cyfrowej. Platforma VOD Teatru Zagłębia umożliwia wzbogacenie lekcji szkolnej o elementy edukacji artystycznej. Tak pomyślane zajęcia mogą się składać ze spektaklu teatralnego oraz warsztatu przeprowadzonego przez edukatorkę teatralną – wszystko online, z wykorzystaniem narzędzi, z których uczniowie korzystają na co dzień.

Dla kogo?

Dla nauczycieli i nauczycielek, którzy i które chcą zapewnić uczniom możliwość ponownego kontaktu z teatrem oraz twórczej interpretacji wątków spektaklu przy wsparciu pedagoga teatralnego. Przygotowany przez Teatr Zagłębia pakiet stanowi uzupełnienie procesu nauczania i może odbywać się dla przykładu jako praktyczna część lekcji języka polskiego lub godziny wychowawczej.

Dla uczniów, którzy mogą borykać się z poczuciem izolacji. Zaproponowane spektakle poruszają istotne dla młodych ludzi tematy, a działania edukacyjne nastawione są na możliwie dużą interakcję. Dodatkowo dla nauczycieli przygotowany został osobny warsztat edukacyjny na temat prowadzenia zajęć online wokół spektaklu.

Jakie spektakle można obejrzeć?

W grudniu 2020 roku na platformie VOD dostępne będą dwa spektakle: „Opowieść wigilijna” Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa w reżyserii Justyny Łagowskiej oraz spektakl „Wróg – instrukcja obsługi” na podstawie książki Serge’a Blocha i Davide’a Caliego w reżyserii Justyny Sobczyk.

Zależy nam, by uczniowie mieli kontakt z żywym teatrem. Dlatego na platformie VOD proponujemy transmisje przedstawień „Opowieści wigilijnej” granych na żywo, wprost ze sceny Teatru Zagłębia. Po spektaklu pedagożka teatru podłączy się do oprogramowania używanego na co dzień przez klasę, by przeprowadzić wspólne warsztaty. Dla klas, które wymagają większej elastyczności w doborze godzin, przygotowaliśmy możliwość obejrzenia w dowolnym momencie rejestracji spektaklu „Wróg”. Warsztaty edukacyjne są przeprowadzane osobno, a ich termin nauczyciel może ustalić indywidualnie z edukatorką – podkreśla załoga Teatru Zagłębia.

Jak to działa?

Platforma VOD znajduje się pod adresem www.vod.teatrzaglebia.pl. Dostęp do spektaklu wymaga założenia konta przez opiekuna ucznia oraz dokonania opłaty. Koszt spektaklu wraz z warsztatem edukacyjnym wynosi 10 złotych.

Opowieść wigilijna reż. Justyna Łagowska

08.12, 09.12, 15.12, 16.12, 17.12 godz. 10:00 || transmisja na żywo

Pewniejsza zima w sercu, niż za oknem. Ebenezer Scrooge to bogacz, od którego wiele zależy. To, jak powszechnie wiadomo, niezbyt sympatyczna postać. Choć sam zaznał biedy i upokorzeń, nie znajdziesz w nim za grosz otuchy. A my nie wiemy, czy dotrwamy do następnych świąt. Ale nasza cierpliwość się wyczerpuje. Z pomocą niech przyjdą nam duchy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Niech przypomną Scrooge’owi najistotniejsze cechy ludzkiego gatunku – zdolność do miłości, radość i niewinność. Korzystając z ponadczasowej opowieści Dickensa pytamy, czy przemiana jednego człowieka wystarczy, aby ocalić społeczność przed nadciągającą – i nie dość rozumianą – Apokalipsą. Cena: 10 zł/os.

Opowieść wigilijna

Działania edukacyjne dla klas 4-7

Spotkanie polega na wspólnej zabawie w odkrywanie wątków poruszanych w spektaklu oraz zbliżaniu do siebie rzeczywistości scenicznej i rzeczywistości odbiorcy. „Opowieść wigilijna” zachęca do stawiania pytań o to, kiedy i wobec kogo doświadczamy poczucia wyższości oraz co to właściwie znaczy „wyjść na ludzi”. Czym w dzisiejszym nastoletnim świecie jest potrzeba „pomnażania swoich dóbr”, o którą tak bardzo zabiegał Scrooge? Podczas warsztatów przyjrzymy się przedstawieniu z różnych perspektyw i, w miarę możliwości stwarzanych warunkami online, podejmiemy także działania praktyczne. Czas trwania: 100 min. (spektakl), 45 min. (zajęcia)

Termin

Warsztaty mogą stać się uzupełnieniem lekcji polskiego czy godziny wychowawczej. Zajęcia będą prowadzone zaraz po zakończeniu transmisji spektaklu (ok. godziny 11:30), ale istnieje również możliwość indywidualnego umówienia się na inny termin. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie chęci uczestnictwa klasy w warsztatach u pedagożki teatralnej.

Platforma

Szczegóły techniczne spotkania zostaną ustalone indywidualnie z każdym nauczycielem, nauczycielką – najbardziej dogodny sposób na prowadzenie warsztatów w trakcie lekcji to zaproszenie osoby prowadzącej warsztaty na platformę, na której nauczyciel realizuje zajęcia. Uczestnicy proszeni będą o korzystanie z kamer oraz mikrofonów.

Koszt

Dla osób kupujących bilety na spektakl, warsztaty są bezpłatne. Warunkiem uczestniczenia w warsztacie jest uprzednie obejrzenie przez każdego ucznia streamingu spektaklu

„Opowieść wigilijna”.

Działania edukacyjne dla nauczycielek i nauczycieli

10.12 godz. 17:30 || spotkanie na platformie Google Meet

Jak rozmawiać z klasą o przedstawieniu teatralnym? Jak stwarzać uczniom przestrzeń do swobodnego dzielenia się wrażeniami, jak rozmawiać o dramaturgii spektaklu i poruszanych w nim wątkach? I jak to wszystko robić online? Warsztaty poświęcone będą prezentacji uniwersalnych ćwiczeń z obszaru pedagogiki teatru, pozwalających budować lekcje w oparciu o treść „Opowieści wigilijnej” Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa, w reżyserii Justyny Łagowskiej”. Ale najważniejsze dla nas będzie stworzenie przestrzeni do swobodnej wymiany myśli i dzielenia się inspiracjami!

Czas trwania: 100 min. (spektakl), 90 min. (zajęcia)

Termin 10 grudnia, godz. 17:30-19:00

Platforma

Warsztaty odbędą się na platformie Google Meet. Przed rozpoczęciem warsztatu każdy uczestnik, każda uczestniczka, otrzyma link do spotkania. Uczestnicy proszeni będą o korzystanie z kamer oraz mikrofonów.

Koszt

Warsztaty są bezpłatne dla osób, które zakupiły bilety na spektakl. Warunkiem udziału w warsztacie jest uprzednie obejrzenie transmisji spektaklu „Opowieść wigilijna” w dniach 8, 9, 15, 16 lub 17 grudnia o godz. 10:00.

Wróg – instrukcja obsługi reż. Justyna Sobczyk

Dowolny termin || nagranie spektaklu

Spektakl dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Czy myślałeś o tym, żeby zaprzyjaźnić się ze swoim wrogiem? Nie? Może dlatego, że trudno nam to sobie wyobrazić? A może często jest tak, że sami budujemy w sobie postawę wrogości wobec kogoś? Wobec obcych z innych miast czy kultur, znajomych ze szkoły albo z podwórka, a może kogoś z rodziny.

Przez dwa miesiące we współpracy z dziećmi przyglądaliśmy się temu, jak zachowujemy się w obecności wroga, co możemy zrobić, żeby się go nie bać i znaleźć z nim wspólny język. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak bez przemocy rozbroić wroga. Tak powstała instrukcja obsługi wroga. Przekonaj się, czy działa.

Po co nam wróg? Co możemy zrobić, by przestać się go bać i dojść z nim do porozumienia? Przedstawienie dla dzieci i dorosłych o mechanizmach konstruowania w swojej wyobraźni obrazu wroga i o absurdzie wojny. Spektakl otrzymał nagrodę główną w kategorii Kultura i Multimedia XVIII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Cena: 10 zł/os.

Wróg – instrukcja obsługi

Działania edukacyjne dla klas 4-7

Spotkanie polega na wspólnej zabawie w odkrywanie wątków poruszanych w spektaklu oraz zbliżaniu do siebie rzeczywistości scenicznej i rzeczywistości odbiorcy. „Wróg – instrukcja obsługi” zachęca do poruszania trudnych tematów. W trakcie spotkania po spektaklu będziemy więc rozmawiać o tym, jak nie unikać, ale przepracowywać – z pomocą teatru – lęk, złość czy gniew. Przyjrzymy się przedstawieniu z różnych perspektyw i, w miarę możliwości stwarzanych warunkami online, podejmiemy także działania praktyczne. Chcemy mówić o empatii i szacunku dla różnorodności, ponieważ ten wątek wydaje się szczególnie aktualny w kontekście emocji związanych z okresem pandemicznego odosobnienia.

Czas trwania: 75 min. (spektakl), 45 min. (zajęcia)

Termin

Warsztaty mogą stać się uzupełnieniem lekcji polskiego czy godziny wychowawczej. Przedstawienie „Wróg” na platformie VOD można oglądać w dowolnym terminie, dlatego termin warsztatu może zostać ustalony indywidualnie, zgodnie z potrzebami danej grupy.

Platforma

Szczegóły techniczne spotkania zostaną ustalone indywidualnie z każdym nauczycielem, nauczycielką – najbardziej dogodny sposób na prowadzenie warsztatów w trakcie lekcji to zaproszenie osoby prowadzącej warsztaty na platformę, na której nauczyciel realizuje zajęcia. Uczestnicy proszeni będą o korzystanie z kamer oraz mikrofonów.

Koszt

Dla osób kupujących bilety na spektakl, warsztaty są bezpłatne. Warunkiem uczestniczenia w warsztacie jest uprzednie obejrzenie przez każdego ucznia rejestracji spektaklu „Wróg”.

Kontakt:

Biuro Współpracy z Widzami Pedagożka teatru – Agata Kędzia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 32 266 11 27, 602 470 644, 883 008 275 tel. 883 500 915

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Sosnowiec: Spotkanie autorskie online z Jakubem Kornhauserem
Następny artykułUM Sosnowiec: Kolejna odsłona SOS dla przedsiębiorców