86 funkcjonariuszy rudzkiego garnizonu Policji otrzymało dziś mianowania na wyższe stopnie służbowe. Okazją do wręczenia awansów było Święto Policji. – W imieniu wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej dziękuję państwu za rzetelność, profesjonalizm, ale przede wszystkim za zaangażowanie w zapewnienie rudzianom bezpieczeństwa i spokoju – powiedział podczas uroczystego apelu wiceprezydent Krzysztof Mejer. Obecnie w rudzkiej Policji pracuje 304 policjantów i 46 pracowników cywilnych, a 23 wakatów czeka na obsadzenie.
– Dla służb mundurowych był to szczególnie trudny rok – podkreślił wiceprezydent Mejer. – Do codziennych obowiązków doszły nowe, związane z walką z pandemią koronawirusa. Z dumą mogę stwierdzić, że Policja w Rudzie Śląskiej wyszła z tarczą z tej walki. Cieszy to tym bardziej, że rudzcy policjanci są w czołówce jeśli chodzi o jakość pracy w całym garnizonie śląskim – powiedział.
– Najważniejsi są ludzie, którzy tworzą Policję i służą tej formacji każdego dnia i nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych, sytuacji społecznej czy sanitarnej – podkreślił insp. Mariusz Luszawski, Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej. – Wasz profesjonalizm, zaangażowanie, poświęcenie, oddanie służbie, a także wiedza, doświadczenie i wręcz miłość do drugiego człowieka są gwarantem bezpieczeństwa mieszkańców Rudy Śląskiej – dodał komendant.
– Święto Policji to uroczysty dzień nie tylko dla jednostki, ale również dla naszych rodzin, którym dziękujemy za wyrozumiałość dla naszej służby, często wymagającej poświęceń – zauważa asp. szt. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej. – Wszyscy życzymy sobie, by nasza praca była efektywna, pełna akcji zakończonych sukcesem, spotykała się ze społeczną akceptacją i szacunkiem, a także przynosiła nam, policjantom, poczucie dobrze spełnionego obowiązku – dodaje.
Każdego dnia rudzcy funkcjonariusze Policji przyjmują średnio 65 zgłoszeń i przeprowadzają 42 interwencje, spędzają ponad 400 godzin w służbie patrolowej, wykonują blisko 30 badań stanu trzeźwości, ujawniają 80 wykroczeń. Warto podkreślić, że rudzcy policjanci mogą pochwalić się dużą skutecznością w wykrywaniu przestępstw oraz ujmowaniu ich sprawców. W ubiegłym roku wykrywalność przestępstw narkotykowych i gospodarczych wyniosła 99%. Ponadto zabezpieczono ponad 5 kg amfetaminy i blisko 2 kg marihuany, a także inne środki odurzające. Zlikwidowano też kilka plantacji konopi.
Niestety, w tym roku pogarszają się statystyki z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Od stycznia do czerwca ujawniono 95 pijanych kierowców. Tylko w zeszłym miesiącu zatrzymano 42 kierowców, którzy zdecydowali się na prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Odnotowano też 15 wypadków i 111 kolizji, w których uczestniczyło 6 kierowców prowadzących „ na gazie”. W czerwcu ubiegłego roku odnotowano natomiast 6 wypadków oraz 107 kolizji z udziałem 4 pijanych kierowców. Przypomnijmy, że w całym 2020 roku miały miejsce 73 wypadki, ponad tysiąc kolizji oraz wykryto 184 kierowców nietrzeźwych (zawartość alkoholu powyżej 0.5 promila) i po spożyciu alkoholu (zawartość alkoholu do 0.5 promila).
Warto przypomnieć o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która usprawnia działania Policji. Jest to aplikacja, która pozwala mieszkańcom zgłaszać różnego rodzaju wykroczenia. W ubiegłym roku było ich 942. Najczęściej zgłaszano: nieprawidłowe parkowanie (323 zgłoszenia), spożywanie napojów alkoholowych w miejscach niedozwolonych (246 zgłoszeń), przekroczenie dozwolonej prędkości (80 zgłoszeń), akty wandalizmu (55 zgłoszeń) czy też niewłaściwa infrastruktura drogowa (54 zgłoszenia).
Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i przypada 24 lipca. Data ta upamiętnia powołanie Policji Państwowej ustawą Sejmu II RP w 1919 roku. Policjantom wręczane są odznaczenia, akty mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz stanowiska służbowe. Jest to również okazja do uczczenia pamięci po zmarłych funkcjonariuszach. Obecnie oprócz 16 komend wojewódzkich funkcjonuje Komenda Główna Policji, Centralne Biuro Śledcze, Biuro Spraw Wewnętrznych, Komenda Stołeczna Policji oraz Centralne Laboratorium Kryminalistyczne w Warszawie. Przyszli funkcjonariusze uczą się policyjnego fachu w pięciu placówkach, m.in. w Katowicach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS