A A+ A++
22 stycznia 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy w Warszawie ogłosił manifest sprzeciwiający się narastającemu terrorowi Imperium Rosyjskiego. Historycy uznają tę datę za początek Powstania Styczniowego.
W tym roku mija 160 lat od wybuchu jednego z największych niepodległościowych zrywów w dziejach Rzeczpospolitej. Z okazji przypadającej rocznicy w naszym mieście odbywa się szereg wydarzeń upamiętniających Powstanie Styczniowe.
Dzisiaj (23.01) prezydent Krzysztof Chojniak oraz przewodniczący komisji do spraw rodziny, zdrowia, spraw społecznych i osób niepełnosprawnych Rady Miasta, radny Piotr Masiarek złożyli  kwiaty pod pomnikiem Powstańców Styczniowych znajdującym się na piotrkowskim cmentarzu. 

Następnie w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w 1863 r. w parku śródmiejskim im. ś. Jana Pawła II przy ul. J. Słowackiego odbyło się otwarcie okolicznościowej wystawy plenerowe „Powstanie Styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim”. Ekspozycję można podziwiać do kwietnia.
Na dwudziestu czterech barwnych planszach prezentowane są najciekawsze dokumenty z zasobu piotrkowskiego archiwum, ukazujące dzieje miasta i regionu w okresie największego z polskich powstań narodowych w XIX w. Ukazano zarówno sylwetki poszczególnych powstańców, jak i listy imienne osób biorących udział w walkach lub represjonowanych przez rosyjskie służby bezpieczeństwa. Zapoznając się z poszczególnymi dokumentami mamy okazję przeżyć swoistą podróż w czasie, wczuć się w realia tamtych trudnych dni, dowiedzieć się jak wyglądała wówczas sytuacja nie tylko w samym Piotrkowie, ale też w jego bezpośrednich okolicach. Ekspozycja prezentuje udział piotrkowian i mieszkańców okolicznych miejscowości w Powstaniu Styczniowym.

Powyższa wystawa jest jedną ze składowych upamiętniających 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Na parkanie piotrkowskiego Muzeum można podziwiać kolejną wystawę plenerową „W krwawym polu srebrne ptaszę… o czym mówią pieśni Powstania Styczniowego”, która na 18 planszach prezentuje teksty pieśni Powstania Styczniowego wraz z komentarzem przypominającym historyczne okoliczności tworzenia pieśni, toczone bitwy, postaci przywódców. Ilustrację stanowią ryciny i fotografie z czasów Powstania. 
Ponadto piotrkowskie Muzeum od 18 stycznia przygotowało również  wystawę w dawnym refektarzu klasztoru Bernardynów w Piotrkowie (obecnie siedziba Oratorium im. Św. Antoniego) ekspozycję przypominającą tamte wydarzenia. Na sześciu planszach zaprezentowany został bogaty materiał ikonograficzny opatrzony komentarzem odnoszącym się do tematyki poszczególnych plansz, których tytuły nawiązują do słów jednej z powstańczych pieśni. Wystawę oglądać można do końca lutego 2023 r.

Uświetnieniem tegorocznej 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego będzie uroczysta przysięga wojskowa 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”. Przysięga odbędzie się w najbliższą sobotę (28.01) w Rynku Trybunalskim o godz. 11.00.

****
Galeria zdjęć:
Zdjęcia od nr 1 do nr 6 – złożenie kwiatów pod pomnikiem powstańców styczniowych znajdującym się na piotrkowskim cmentarzu,
zdjęcia od nr 7 do nr 19 – otwarcie okolicznościowej wystawy plenerowe „Powstanie styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim” w parku śródmiejskim im. ś. Jana Pawła II przy ul. J. Słowackiego,
zdjęcia od nr 20 do nr 27 – wystawa plenerowa na parkanie piotrkowskiego Muzeum

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMoya Radomka Lotnisko Radom – Grot Budowlani Łódź (zdjęcia)
Następny artykułUM Piotrków Trybunalski: Przed nami 59 Sesja Rady Miasta