A A+ A++
W poniedziałek (01.02) podpisano umowę na budowę dwóch miejskich ciepłowni opalanych gazem. Ciepło z pierwszej z nich powinno popłynąć do mieszkańców jeszcze w tym roku.
Trwa restrukturyzacja systemu ciepłowniczego w Piotrkowie Trybunalskim, polegająca na przejściu z ciepłowni opalanej węglem do ciepłowni opalanej gazem.

Proces nabiera realnego wymiaru. W poniedziałek, w siedzibie miejskiej spółki „Elektrociepłownia Piotrków” podpisano umowę na budowę dwóch budynków ciepłowni (na terenie istniejących obiektów przy ul. Rolniczej i Orlej).
– Dzięki tej inwestycji Piotrków posiadał będzie jedną z najbardziej ekolo­gicznych ciepłowni w kraju – podkreślał po podpisaniu umowy Andrzej Jadziak dyrektor firmy Termotech, jednego z wykonawców inwestycji, i dodał.
– Projektując kotłownie staraliśmy się zastosować najnowocześniejsze techniki, które aktualnie używane są w Europie. Obecnie przy ciepłowniach miejskich nie ma odstępstwa od gazu. Jest to najbardziej ekologiczne paliwo. Dodatkowo kotłownia przy ul. Orlej będzie współpracowała z instalacją kogeneracyjną dzięki czemu w Piotrkowie powstanie bardzo nowoczesny system ciepłowniczy, całkowicie oparty na gazie.

Zmiana źródła ciepła w miejskiej ciepłowni to po pierwsze inwestycja w ekologię.
– Spaliny będą zdecydowanie czystsze. Praktycznie eliminujemy emisję pyłów i metali ciężkich. Dwutlenek węgla redukujemy o ok. 55%, trzykrotnie obniżamy tlenki siarki i azotu – wylicza Marek Krawczyński, prezes „Elektrociepłowni Piotrków” i zaznacza, że to również inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne.  – Nowoczesna infrastruktura będzie praktycznie bezawaryjna, a w przypadku jej wystąpienia uruchomienie kotłów będzie zdecydowanie szybsze niż dotychczas.

Obecny podczas podpisania umowy prezydent Krzysztof Chojniak zaznaczał, że jest to bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców naszego miasta, ponieważ dotyczy zaopatrywania w ciepło.
– Niezależnie od przepisów, które wymuszają na nas pewne działania, realizujemy tę inwestycję, bo chcemy żyć w mieście czystym, ekologicznym i nowoczesnym – podsumowuje prezydent Krzysztof Chojniak.
 
Koszt inwestycji to 56 mln zł netto. Budowa ciepłowni przy ulicy Rolniczej ma zakończyć się jeszcze w tym roku, natomiast przy ulicy Orlej w 2023 r. Prace będą proawdzone pod tzw. ruchem, czyli ciepłownia przez okres budowy cały czas będzie pracować.

*************

W pigułce
 
Modernizacja ciepłowni obejmie:

  • wymianę 5 kotłów węglowych w ciepłowniach C-1 (ul. Orla) oraz C-2 (ul. Rolniczej) na kotły wykorzystujące paliwo gazowe (gaz ziemny);
  • wykonanie niezbędnych przyłączy: gazowych, wod.-kan., ciepłow­niczych, zasilania elektrycznego oraz aparatury kontrolno-pomiarowej;
  • ciepłownie budowane będą obok istniejących obiektów;
  • przy C-1 ma powstać układ kogeneracyjny oparty na silnikach gazo­wych, wspierający podgrzewanie wody oraz produkcję ciepła. Będzie również produkował energię elektryczną na potrzeby własne, a nad­wyżki przekazane zostaną do sieci energetycznej PGE.
Harmonogram projektu:
w 2022 r. planuje się podłączenie do systemu ciepłowniczego i uru­chomienie ciepłowni C-2, rok później Ciepłowni C-1.


 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRobot pomoże w operacji pacjentów. Nowoczesne urządzenie w jednym z łódzkich centrów medycznych
Następny artykułGrot Budowlani w ćwierćfinale Pucharu Polski [ZDJĘCIA]