W trakcie rozmów z mieszkańcami spotykam się m.in. z pytaniami i zdziwieniem w kontekście różnic cen ciepła w Piotrkowie Trybunalskim
w porównaniu z cenami występującymi w innych miastach w Polsce. Porównywanie taryf w różnych samorządach ustalonych w różnych terminach w oparciu o umowy na zakup paliw i energii elektrycznej po innych cenach jest nieuzasadnione. Przy konstruowaniu taryfy przez przedsiębiorstwo ciepłownicze nie ma żadnej uznaniowości. Wniosek przygotowywany jest w oparciu o rozporządzenie Ministra Klimatu i Ochrony Środowiska. To nic innego jak bardzo ścisła instrukcja sporządzania takiego dokumentu. A rządowa, profesjonalna instytucja, jaką jest Urząd Regulacji Energetyki, wniosek analizuje bardzo skrupulatnie i zatwierdza tylko konieczne koszty produkcji i dystrybucji ciepła systemowego pilnując tym samym interesów mieszkańców.
Nadzieję budzi procedowany w Sejmie projekt ustawy, który tym razem – zgodnie z zapowiedziami rządu – ma wprowadzić skuteczny mechanizm chroniący odbiorców ciepła systemowego przed drastycznymi podwyżkami.
Jednak szybkość wprowadzenia tych przepisów jest niezwykle ważna ze względu na trudną sytuację materialna wielu rodzin. Ważnym elementem, który miałby znaczny wpływ na obniżenie rachunków za ciepło byłoby przywrócenie podatku VAT do poziomu 5%, jak miało to miejsce do końca ubiegłego roku.
Uprzejmie proszę Pana Posła o pilne i skuteczne zaangażowanie się w powyższe kwestie z myślą o dobrze mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego.
Galeria artykułu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS