Wysokie noty w olimpiadach na poziomie ogólnopolskim, ale również europejskim owocują maksymalnymi wynikami z egzaminów końcowych i pewnymi miejscami na wymarzonych kierunkach studiów. Natomiast dla laureatów i finalistów olimpiad liczy się głównie pasja i chęć osobistego rozwoju. Rokrocznie wielu uczniów z piotrkowskich szkół bardzo dobrze prezentuje się podczas różnego rodzaju olimpiadach i konkursach wiedzy zarówno na arenie ogólnokrajowej, ale również światowej. To tylko potwierdza fakt, że placówki edukacyjne w Piotrkowie to istne „kuźnie talentów”.
W ostatnim czasie osiągnięciami olimpijskimi może pochwalić się dwóch uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego. Dziś w placówce uczniowie wraz z dyrektorem, a także nauczycielem matematyki spotkali się z mediami, aby przybliżyć swoje sukcesy.
Pierwszy to Bartłomiej Szymczyk – uczeń klasy III e, który został laureatem 68 Olimpiady Chemicznej i – jak zaznacza dyrektor placówki, Henryk Michalski to znaczący sukces I LO, ponieważ takie miejsce placówka osiągnęła po prawie 40 latach.
– Bartłomiej wprawił nas w niesamowitą euforię. Ten uczeń ma bardzo ambitne plany i pomagamy mu, jak tylko możemy. Chcemy, aby mógł się rozwijać, dlatego organizujemy mu warsztaty na Uniwersytecie Łódzkim w ramach programu „Zdolny uczeń – świetny student”. Cieszę się, że Bartek posiada sprecyzowane cele – mówi dyrektor placówki.
– Chemii uczę się trzy, cztery lata, wcześniej uczyłem się matematyki, ale mi się znudziła, biologia również i aktualnie moim zainteresowaniem jest chemia. Planuję studiować na Politechnice Federalnej w Zurychu. Posiadam również inne zainteresowania. Zajmuję się hodowlą ziemniaków, papryki oraz lubię trenować boks – dodaje Bartłomiej Szymczyk – uczeń I LO
Drugim uczniem, który osiągnął niesamowity sukces na Środkowo-Europejskiej Olimpiadzie Matematycznej w Bernie (Szwajcaria) 2022 jest uczeń IV klasy Mateusz Pałucki, który do Piotrkowa dojeżdża z Sieradza, a wszystko po to, aby móc rozwijać swoją pasję, jaką jest matematyka. Uczy się jej już od wczesnych lat szkoły podstawowej, chociaż jego poziom znacząco zwiększył się, od kiedy przyjechał do Piotrkowa, uczeń podkreśla, że swoje sukcesy w matematyce, w dużej mierze zawdzięcza profesorowi Pawłowi Kwiatkowskiemu.
– Na olimpiadzie udało mi się zdoby indywidualny srebrny medal oraz złoty medal drużynowy. W tym roku staram się zostać reprezentantem Polski na olimpiadzie międzynarodowej, światowej z matematyki. To jest obecnie mój najważniejszy cel – mówił Mateusz Pałucki.
Zapytany o pracę Mateusza, profesor Kwiatkowski uważa, że talent to nie wszystko i najważniejsza jest ciężka praca, a taką Mateusz wykazywał się od początku nauki w Piotrkowie.
– Mateusz pracuje na kółku solidnie już piąty rok. On i jego rodzice mieli pomysł, żeby przyjeżdżać na kółko, kiedy Mateusz był w ósmej klasie. Od razu trafił do grupy zaawansowanej. Szybko robił postępy. Doprowadziło go to do ubiegłorocznego finału olimpiady matematycznej. To z kolei zaowocowało angażem do reprezentacji Polski w olimpiadzie środkowoeuropejskiej. Jestem z niego bardzo dumny – mówił nauczyciel matematyki w I LO, Paweł Kwiatkowski.
Oprócz ww. sukcesu Matuesz osiągnął szereg nagród w innych konkursach na tle zagranicznym m.in.
- International Tournament of Young Mathematicians (Międzynarodowy Turniej dla Młodych Matematyków) – srebrny medal drużynowo;
- 8th Iranian Geometry Olympiad (Irańska Olimpiada Geometryczna) – brązowy medal;
- European Mathematical Cup (Europejski Puchar Matematyczny) – laureat III stopnia;
- laureat LXXIII Olimpiady Matematycznej;
- laureat w Drużynowych Międzynarodowych Zawodach Matematycznych „Naboj” w kategorii senior;
- laureat V Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego;
- laureat XVI Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH – matematyka;
- laureat (z maksymalnym wynikiem 150 punktów) w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”;
- laureat Mistrzostw Polski w Geometrii Elementarnej;
- kwalifikacja na obóz naukowy dla najwybitniejszych laureatów Olimpiady Matematycznej;
Galeria artykułu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS