Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty przy tablicy w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na której upamiętniono mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ofiary zbrodni katyńskiej. Odśpiewano hymn państwowy, a prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej Karol Ptaszkowski przypomniał historię powstania tablicy. Zgromadzeni wzięli też udział w mszy świętej w intencji ofiar katyńskich oraz ich rodzin.
Organizatorami byli: Prezydent Miasta Oświęcim, Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej – Koło w Oświęcimiu i Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Blisko 22 tysiące Polaków, w tym wojskowych, policjantów i cywili zostało zamordowanych, strzałem w tył głowy, w kwietniu i maju 1940 roku przez sowieckie NKWD. Ciała grzebano w masowych grobach w lasach tak, aby nigdy nie zostały odnalezione. Przez 50 lat władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych. Źródło Wikipedia/IPN
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS