Miasto skorzystało z prawa pierwokupu i nabyło nieruchomość przy ulicy Łukasiewicza 10. Pod tym numerem znajduje się dawny budynek PEWEXU, który w ciągu ostatnich lat zmieniał właścicieli. Najpierw należał do PSS „ Społem”. Obok PEWEX-u był tam sklep spożywczy oraz z artykułami gospodarczymi. Po 2009 roku nowy gospodarz znacznie go przebudował. Chociaż prace zostały przerwane to obiekt ma nowy dach i fundamenty. Dobudowano też piętro. Z dawnego sklepu pozostały jedynie fragmenty fundamentów. – Budynek jest w dobrym stanie, dlatego skorzystaliśmy z prawa pierwokupu i miasto stało się jego właścicielem. Odpowiedzieliśmy też w ten sposób na sygnały od mieszkańców, którzy oczekiwali uporządkowanie tego miejsca, czy Rady Osiedla, która informowała, że od lat inwestycja nie postępuje. Uznaliśmy więc, że miasto powinno mieć kontrolę nad budynkiem. Zgodę dała również Rada Miasta – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
Dzisiaj miasto ma pomysł na jego wykorzystanie. Zaniedbany budynek, który od lat stał pusty zostanie zagospodarowany pod usługi publiczne, a teren wokół uporządkowany.
– Dawny kompleks handlowy to niechlubna wizytówka osiedla. W środku i na zewnątrz było pełno śmieci, wielu nieproszonych gości, ogrodzenie było w fatalnym stanie. Teraz może zyskać drugie życie – uważa prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Jak podkreśla obiekt może być wykorzystany na biura Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy wydziały Urzędu Miasta. – Zakres prac i pomysły zostaną wykreowane przez projektantów, bowiem budynek ma też określone warunki. Chcemy zabezpieczyć w przyszłorocznym budżecie pieniądze na prace projektowe związane z zagospodarowaniem obiektu – wyjaśnia prezydent.
Jednak na początek miasto zadbało o estetykę tego miejsca. Zarząd Budynków Mieszkalnych zamontował nowe ogrodzenie, a służby miejskie uporządkowały teren.
Budynek ma blisko tysiąc metrów kw. powierzchni. Jest podpiwniczony i dwukondygnacyjny. Znajduje się na działce o powierzchni 20 arów. Miasto kupiło go za 1,230 mln zł brutto.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS