Już wkrótce kolekcjonerzy znaczków turystycznych będą mogli wzbogacić swoje zbiory o trzy nowe olkuskie znaczki turystyczne. Znaczki „Podziemia ratusza w Olkuszu”, „Podziemia mennicy w Olkuszu” oraz „Baszta i mury miejskie w Olkuszu” zostały wydane z okazji otwarcia ekspozycji „Podziemny Olkusz”.
Nowe znaczki będzie można zakupić w sklepiku z pamiątkami, jaki znajduje się w budynku dawnego starostwa (Rynek 4). Znaczki zostały opracowane przez spółkę Znaczki Turystyczne przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu oraz Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu. Warto dodać, że w Polsce jest 1076 obiektów wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym. Atrakcje turystyczne z miasta i gminy Olkusz promuje aż dziesięć znaczków turystycznych. W całej Małopolsce dokładnie 118 atrakcji posiada dedykowany znaczek turystyczny.
Pierwsze znaczki turystyczne dedykowane atrakcjom Gminy Olkusz pojawiły się w 2016 roku. Ich premiera odbyła się podczas rozpoczęcia sezonu turystycznego w Gminie Olkusz. Znaczki: Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu, Kolekcja minerałów i skamieniałości w Olkuszu oraz Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego można nabyć w MOK Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32. Z kolei w znaczek „Organy Hansa Hummla w Olkuszu” można zaopatrzyć się parafii św. Andrzeja Apostoła (ul. Szpitalna 1), a także w Centrum Kultury przy ulicy Szpitalnej 32. Znaczki: Zamek Rabsztyn, Chata Kocjana w Rabsztynie oraz Rezerwat przyrody Pazurek, w sezonie turystycznym są dostępne w Chacie Kocjana w Rabsztynie, a po sezonie można je kupić w Centrum Kultury MOK w Olkuszu (ul. Szpitalna 32).
W tym roku pojawiły się nowe znaczki: Grób Pułkownika Francesco Nullo, Kopiec Kościuszki oraz Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu, jakie można nabyć w siedzibie olkuskiego oddziału PTTK (Rynek 20).
Już wkrótce będą dostępne trzy kolejne znaczki związane z ekspozycją Podziemny Olkusz. Przedstawiają one olkuski ratusz na fragmencie XVIII wiecznej ryciny, awers trojaka olkuskiego z popiersiem króla Zygmunta III Wazy oraz olkuską basztę.
Pomysł promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie za pomocą drewnianych znaczków narodził się w 1998 roku w Czechach i w niedługim czasie znaczki turystyczne pojawiły się w innych krajach. W Polsce pierwsze Znaczki Turystyczne pojawiły się w 2004 roku. Obecnie w całej Europie, USA i Rosji jest ponad 6225 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym, a ich liczba z każdym dniem wzrasta. Znaczki turystyczne to okrągłe, drewniane krążki o średnicy 60 mm z metalowym oczkiem do zawieszenia. Znaczek Turystyczny jest pamiątką z miejsca, do którego dotarł turysta i potwierdzeniem jego obecności w tym miejscu. Istotne jest, że można je nabyć tylko w danym miejscu, przez co są tak cenne dla kolekcjonerów. Na przykład znaczek nr 1 „Rysy – najwyższy szczyt polskich Tatr” można kupić jedynie w schronisku nad Morskim Okiem.
Znaczki turystyczne są nie tylko oryginalną pamiątką z podróży, ale służą także edukacji i promocji atrakcji turystycznych. Na stronie Znaczków Turystycznych, poza opisem samej atrakcji, znajdziemy także odnośnik do strony internetowej i fanpage, a także mapę z dokładną lokalizacją. Nowością jest audiobedeker, który ma za zadanie łączyć funkcje multimedialnej encyklopedii z przewodnikiem turystycznym. Jeśli na naklejce dołączonej do znaczka jest kod QR, to znaczy, że dany znaczek, a właściwie atrakcja, którego dotyczy, posiada szerszy opis w postaci pliku audio. Nagranie można odsłuchać po zeskanowaniu kodu wydrukowanego na naklejce.
Więcej informacji o nowych, olkuskich Znaczkach Turystycznych można znaleźć tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS