A A+ A++

Ogłoszono zwycięzców prestiżowego plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2019” organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. W kategorii „Edukacja i multimedia” jednym z pięciu laureatów był projekt „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” zgłoszony przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

– Uważam, że sam fakt, iż nasz projekt został doceniony przez specjalistów i zakwalifikował się do finału tego prestiżowego plebiscytu, to duży sukces. Jest to dla nas szczególnie cenne, ponieważ do konkursu zgłoszono blisko 200 inicjatyw z całego kraju i z zagranicy. W tej dużej konkurencji eksperci docenili nasz projekt, kwalifikując go do najlepszej piątki, co jest formą uznania dla naszej pracy. To dowód, że działania, jakie podejmujemy, aby w niebanalny sposób przybliżyć mieszkańcom i turystom historię, zabytki i atrakcje naszego miasta, są słuszne. Serdecznie gratuluję zwycięzcom i autorom wszystkich projektów, które zakwalifikowały się do finału, a także dziękuję osobom, które oddały swój głos na nasz projekt. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

W tym roku do plebiscytu zostało zgłoszonych blisko dwieście projektów z kraju i zagranicy, z których jury, pod przewodnictwem prof. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, wybrało 15 najciekawszych, w tym nasz „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”. Kolejnym etapem było głosowanie przez internautów na finałowe projekty. Głosami internautów, w kategorii „Edukacja i multimedia” zwyciężyła strona internetowa „Powstańcy Śląscy” stworzona przez Archiwum Państwowe w Katowicach oraz Archiwum Państwowe w Opolu. Z racji na stan pandemii ogłoszenie wyników plebiscytu odbyło się tylko w internecie. Zachęcamy do zobaczenia filmu z rozstrzygnięcia 13 plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019, w którym prezentowane są wszystkie finałowe projekty. Link do filmu.

Celem plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku” jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów. Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich to projekt edukacyjny, dotyczący historii górnictwa rud ołowiu i srebra w Olkuszu. Jego główną częścią jest ścieżka edukacyjno-historyczna „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” utworzona w październiku 2019 roku w obrębie olkuskiej starówki. Tworzy ją 18 rzeźb olkuskich gwarków. Kolejnym elementem projektu jest bezpłatna aplikacja „Olkusz – Szlak Gwarków” na urządzenia mobilne, która daje możliwość spaceru z wirtualnym audioprzewodnikiem. Poza tym powstał quest „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”, który został opracowany i wydany w formie ulotki przez olkuski magistrat. Została także opracowana i wydana drukiem gra planszowa typu memo związana z historią olkuskiego górnictwa i szlakiem gwarków, a w ubiegłym roku olkuski magistrat opracował i wydał bezpłatne kalendarze z gwarkami na 2020 rok w kilku wersjach.

„Srebrny szlak gwarków olkuskich” to część rewitalizacyjnego projektu „Modernizacja budynków: administracyjnego, terapeutycznego wraz z kształtowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Olkuszu – zadania 7.1, 7.2, 7.3, 13.1, 21 w GPR”, na który władze miasta pozyskały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku 2019” był organizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku projekt „Przystanek Niepodległość. Olkusz 1918 – 2018” realizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, także znalazł się w finale plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Olkusz: 2100 kierowców straciło prawo jazdy za złamanie limitu prędkości w obszarze zabudowanym
Następny artykułWychodząc z Kościoła