A A+ A++

Warsztaty Kultury zapraszają do wzięcia udziału w projekcie Warstwy, w ramach którego odbędzie się cykl warsztatów prowadzonych przez specjalistów zajmujących się tematyką związaną z archiwizowaniem starych fotografii, badaniem historii lokalnych, realizacją wywiadów, rozmów i badań etnograficznych czy historycznych.

Zajęcia poprowadzą osoby, które z wielką pasją podejmują interesujący nas temat – m.in. Agnieszka Pajączkowska, której najnowsza książka „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii” będzie miała premierę już w listopadzie, Joanna Michałowska z Centrum Archiwistyki Społecznej, Anna Sidorska z Muzeum Fotografii w Krakowie, badaczka tradycji Ewa Grochowska czy Agnieszka Obszańska dziennikarka i reportażystka.

Warstwy

Projekt Warstwy to działanie skupiające się na temacie domowych archiwów. Jego celem jest edukacja dotycząca tego, jak tworzyć archiwa fotograficzne, tekstowe czy te opierające się na nagraniach audio i video. Poprzez udział w cyklu warsztatów uczestnicy zyskają wiedzę umożliwiającą im budowanie oraz pielęgnowanie zbiorów dotyczących życia bliskich im osób czy historii społeczności lokalnych, których są częścią. Szczególną uwagę zwrócimy na badanie dziedzictwa regionalnego i rodzinnego, które budują wspólnotę, poczucie więzi oraz przynależności. Celem działań jest podtrzymywanie tradycji, a także budowanie postaw patriotyzmu lokalnego wśród członków tzw. małych ojczyzn. Projekt składa się z cyklu warsztatów polegających na różnych aktywnościach i formach zbierania oraz archiwizowania materiałów – fotografii, nagrań rozmów czy zapisków/pamiętników. Zwrócimy także uwagę na pamięć związaną z konkretnymi przedmiotami stanowiącymi pamiątki i pozostałości po przodkach. Pierwsze warsztaty już we wrześniu!

Rodzinne archiwum fotografii

Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób zbierać, zabezpieczać, opisywać pojedyncze zdjęcia i całe albumy. Zastanowią się, do kogo kierować pytania, w jakiej formie i w jakim celu. Nauczą się porządkować i zabezpieczać materiały, by się nie niszczały. Warsztat poprowadzi Anna Sidorska – specjalistka z Muzeum Fotografii w Krakowie.

Kiedy: 23 września (sobota) godz. 11.00–14.00, Gdzie: Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Dla kogo: dla młodzieży 16+ i dorosłych
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Przedmiot – pamięć

Spotkanie warsztatowe będzie dotyczyć pamiątek i ich znaczenia w naszym życiu. Zastanowimy się, dlaczego tak wielu ludzi pozbywa się pamiątek po przodkach, podczas gdy inni latami ich poszukują i na tej podstawie odtwarzają historię rodziny i społeczności. Dowiemy się, jak można badać emocjonalną i społeczną wartość przedmiotów pozostawionych po zmarłych, co niosą za sobą rzeczy pozostawione, wyrzucone, przekazane do muzeum, przypadkiem odnalezione. Przymierzymy się do opowiedzenia historii ukrytych w przedmiotach, przyniesionych przez uczestników/uczestniczki zajęć. Spotkanie poprowadzi Ewa Grochowska. 

Kiedy: 30 września (sobota), godz. 11.00–14.00 Gdzie: Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Dla kogo: dla młodzieży 16+ i dorosłych
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Lublin: Wrażliwe jak dziecko | wystawa
Następny artykułUM Lublin: 13. edycja „Lublin Blues Session”. Zagrają – Adam Bartoś i Eric Hansson Band.