Miasto zakończyło poszukiwania obiektu dla potrzeb jednostki oświatowej dla obszaru ograniczonego ulicami: Al. Kraśnicka, ul. Roztocze, ul. Jana Pawła II, ul. Granitowa, południowa granica miasta, Al. Kraśnicka. W związku z publicznym ogłoszeniem z dnia 9 listopada 2021 r. we wskazanym terminie – do dnia 23 listopada 2021 r., do Urzędu Miasta Lublin wpłynęła jedna oferta dotycząca budynku zlokalizowanego przy ul. Wielkopolskiej 55 w Lublinie. Wynajmujący zaproponował budynek odpowiadający wymogom dotyczącym lokalizacji oraz ilości sal dydaktycznych określonym w ogłoszeniu. Nie wpłynęła żadna inna odpowiedź na wystosowane ogłoszenie. W związku z powyższym strony podjęły negocjacje warunków umowy najmu, niemniej jednak poczynione ustalenia nie zostały przyjęte do dalszego rozpoznania, co skutkowało zakończeniem postępowania w sprawie.
– Aby zapewnić wszystkim uczniom z tego terenu możliwie wygodny dostęp do szkoły, miasto przygotowało nowy podział obwodów szkolnych, który obecnie jest w trakcie uzgodnień z Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz Radą Dzielnicy Węglin Południowy. W najbliższym roku dzieci z Węglina będą realizowały obowiązek szkolny w obwodach szkół nr 50 przy ul. Roztocze i 58 przy ul. Berylowej. W szkole nr 50 powstanie osiem pierwszych klas (cztery dodatkowe), zaś w szkole nr 58 pięć pierwszych klas – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty.
Do szkoły nr 50 miałyby uczęszczać dzieci z zachodniej części Węglina. W dotarciu na miejsce pomoże im specjalny autobus szkolny zagwarantowany przez Miasto, który będzie kursował pomiędzy szkołą a osiedlem. Przypomnijmy, że szkoła przy ul. Roztocze jest nowoczesnym obiektem oświatowym wyposażonym w halę sportową i basen. Dane demograficzne wskazują na to, że liczba uczniów w dotychczasowym obwodzie tej szkoły będzie ulegała znacznemu zmniejszeniu.
Po rozpoczęciu nauki dzieci będą uczęszczały do obu placówek przez pełnych osiem lat. Opcji wynajmu dodatkowych pomieszczeń dla szkoły przy ul. Berylowej Miasto poszuka ponownie w przyszłym roku, zaś w międzyczasie będą trwały przygotowania do budowy nowych pomieszczeń dla placówki.
– Szacuje się, że w obwodzie szkoły nr 58 przy ul. Berylowej w najbliższych latach liczba oddziałów klas pierwszych będzie oscylowała w granicach 11-13. Przy tak dużej liczbie dzieci, którym musimy zapewnić możliwość realizacji obowiązku szkolnego, potrzeba budowy nowego obiektu oświatowego w dzielnicy Węglin Południowy jest bezdyskusyjna. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego taki obiekt mógłby powstać przy ul. Jemiołuszki – dodaje Mariusz Banach, Zastępca Prezydent ds. Oświaty.
Projekt uchwały wprowadzającej nowe obwody szkolne dla placówek zlokalizowanych na Węglinie dostępny jest na BIP i trafi na najbliższą sesję Rady Miasta Lublin.
Zwiększone zapotrzebowanie na powierzchnię edukacyjną w tym rejonie miasta to efekt reformy edukacyjnej, na mocy której zlikwidowane zostały gimnazja, oraz dużego zainteresowania na rynku mieszkaniowym. Oddana do użytku w 2020 r. szkoła przy ul. Berylowej projektowana była na sześć klas szkoły podstawowej, które miały się zapełniać stopniowo wraz z rozwojem dzielnicy. Po reformie Miasto musi pomieścić w budynku dodatkowo uczniów z klas 7-8. Do tego dochodzi znacznie bardziej dynamiczny niż prognozowano przyrost nowych budynków mieszkalnych w tej części miasta, które najczęściej są zasiedlane przez młode rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS