A A+ A++

Odwiedzenie mniej znanych części Lublina, odkrycie jego nieoczywistych uroków oraz poznanie zwierząt i roślinności występujących na terenie miasta umożliwią jesienne „Wycieczki Akademickie”. Jest to oferta dla młodych ludzi, uczniów i studentów, będąca elementem działań w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Część ze spacerów odbędzie się podczas XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który organizowany jest w tym roku pod hasłem „Ogrody Nauki”. Już teraz przyjmowane są zapisy dla grup zorganizowanych, liczących nie więcej niż 25 osób.

– Integracja młodych ludzi z Lublinem przebiega na wielu płaszczyznach. Oferta edukacyjna miejskich placówek, liczne uczelnie wyższe, obiekty sportowe czy wydarzenia kulturalne zachęcają do związania się z naszym miastem i kontynuowania tu nauki. Wycieczki Akademickie organizowane w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży będą doskonałą okazją do spojrzenia na miasto z innej perspektywy, poznanie i zwrócenie uwagi na najpiękniejsze i najciekawsze przyrodniczo miejsca Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

„Wycieczki Akademickie” to bezpłatne spacery po Lublinie, których trasy uwzględniają zielone obszary miasta, rzadziej uczęszczane szlaki oraz miejsca. „Wycieczki Akademickie” są elementem działań podejmowanych przez Miasto w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W spacerach mogą wziąć udział maturzyści, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci lubelskich uczelni. Program wycieczek dostosowany jest do młodych ludzi, a ich celem jest m.in. zintegrowanie polskiej i zagranicznej młodzieży z miastem. Spacery organizowane są dla grup do 25 osób i prowadzone w języku polskim oraz angielskim. Organizator zapewnia również tłumaczenie na język migowy.

W ofercie znajdują się trzy trasy: spacer „Natura i kultura Lublina”, a także spacery „Przyrodniczy Lublin” w dwóch wariantach: po parku Akademickim i osiedlu im. Adama Mickiewicza oraz w Dolinie rzeki Bystrzycy. Poprowadzą je Magdalena Łuczyn oraz Jakub Orłowski, którzy w niepowtarzalny sposób potrafią opowiadać o Lublinie i znani są z wielu spacerów organizowanych dotychczas w mieście.

  • Spacer „Natura i kultura Lublina” (czas trwania ok. 3 godziny)

Uczestnicy spaceru prowadzonego przez Magdalenę Łuczyn (pilotkę wycieczek w miejskim programie „Przewodnicy Inspiracji”, autorkę projektu „Spacery sąsiedzkie: Bronowice”) odkryją nietuzinkowe miejsca i zapomniane zaułki. Przewodniczka poprowadzi grupy sekretnymi skrótami i zakamarkami. Uczestnicy zobaczą jak współgra w mieście natura i kultura, jak przenika się to, co jest wytworem człowieka i to, co należy do sfery przyrody. Wycieczka rozpocznie się pod Galerią Labirynt, uczestnicy przejdą następnie do Ogrodu Saskiego, przez Plac Litewski, w kierunku Starego Miasta. Każdy spacer będzie miał wymiar edukacyjny. Uczestnicy dowiedzą się co to są parklety, ogrody deszczowe i pomniki przyrody, zajmą miejsca w „zielonej sali wykładowej” na Starym Mieście. Odkryją skarby kultury przestrzeni, zwrócą uwagę na inspiracje przyrodą w architekturze i sztuce Lublina.

  • Spacery „Przyrodniczy Lublin” (czas trwania ok. 3 godziny)

Spacery prowadzone po Lublinie przez Jakuba Orłowskiego (z wykształcenia inżyniera leśnictwa, a z zamiłowania edukatora przyrodniczego, fotografa przyrody i krajobrazów, autora internetowego profilu „Inspektor Bywak”), to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się roślinom i zwierzętom, które tworzą naturalny element miasta i są jego mieszkańcami. W pierwszym wariancie (trasa „Park Akademicki i osiedle im. Adama Mickiewicza”) wycieczka rozpocznie się pod Chatką Żaka. W parku Akademickim uczestnicy przejmują rolę badaczy-przyrodników i zapoznają się z rosnącymi tam gatunkami drzew oraz z ptakami, które zamieszkują ten i inne parki Lublina. Spacerując po osiedlu Adama Mickiewicza, biorący udział w spacerze zastanowią się wspólnie jak wygląda przyroda osiedli mieszkaniowych, co ją tworzy i jak mieszkańcy mogą ją chronić. Drugi wariant („Dolina rzeki Bystrzycy”) to spacer rozpoczynający się nad Zalewem Zemborzyckim, będący okazją do odkrycia bardziej „dzikiej” części naszego miasta. Grupa przejdzie nad Bystrzycę, a potem kładką w mniej znane, zielone rejony Lublina. Uczestnicy zastanowią się jak rzeka zmienia najbliższe otoczenie, zobaczą ślady żerowania bobrów i przy odrobinie szczęścia przemykającego gdzieś zimorodka. Spacer zakończy się obserwacją ptaków (mewy, rybitwy, perkozy) na Zalewie Zemborzyckim.

Spacery dla uczniów realizowane będą podczas XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Wycieczki odbędą się: 12, 13, 14, 15, 16 i 20 września 2022 r. Zapisy przyjmowane są przez stronę internetową: https://www.festiwal.lublin.pl/2022-program/. Natomiast spacery dla studentów zostały zaplanowane w terminach październikowych (10-14 października). Zapisy przyjmowane będą po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (tel.: 81 466 2515) przez stronę internetową: https://www.festiwal.lublin.pl/2022-program/

Wycieczki nawiązują do projektu spacerów „Lublin z Duszą”, prowadzonego przez Miasto Lublin w latach 2013–2016. Idea „Wycieczek Akademickich” mieści się w założeniach Strategii Lublin 2030, w której jednym z priorytetów jest synergia miasta i uczelni (w tym przyciąganie talentów do Lublina, rozwijanie akademickiego Lublina, wzmacnianie kultury studenckiej, promocja akademickiego Lublina wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród młodzieży). Projekt „Wycieczki Akademickie” realizowany jest przez Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Lublin: Spacer w dzielnicy Głusk we wtorek, 6 września
Następny artykułUM Lublin: Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza do udziału w akcji „Środy z Profilaktyką”