Początki Fary wiążą się z legendą, według której w 1282 roku książę Leszek Czarny podczas wyprawy przeciw Jadźwingom zatrzymał się w Lublinie. W czasie odpoczynku zapadł w sen, w którym zobaczył Michała Archanioła. Wysłannik z niebios wręczał księciu miecz, zwiastując zwycięstwo. Po pokonaniu wojsk nieprzyjaciela Leszek Czarny ufundował w Lublinie kościół pod wezwaniem św. Michała, który przez następne stulecia był najważniejszą miejską świątynią. Niestety, w XIX wieku Fara zniknęła z krajobrazu miasta, a obecnie mieszkańcy Lublina mogą zobaczyć jedynie plac z rekonstrukcją jej fundamentów.
29 września, w dzień św. Michała Archanioła, który był patronem Fary, a także Lublina, Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN chce przypomnieć o tej wyjątkowej świątyni, która przez ponad pięć wieków górowała nad miastem. Dlatego, tak jak co roku, Lubelska Trasa Podziemna organizuje Misterium Dzwonu.
Misterium Dzwonu
Pierwsze Misterium Dzwonu odbyło się w 2001 roku, kiedy to w dzień św. Michała zabrzmiał dzwon jego imienia, na co dzień eksponowany w Muzeum Archidiecezjalnym w Wieży Trynitarskiej. Moment uderzenia w dzwon miał wówczas znaczenie symboliczne: oznajmiał nowe tysiąclecie dla miasta Lublina, a także przypominał o najważniejszej niegdyś miejskiej świątyni. Od tamtego momentu co roku staramy się przypominać o nieistniejącej już lubelskiej Farze i jej patronie – św. Michale Archaniele, poprzez uderzenie w dzwon jego imienia.
Centrum Misterium stanowi jak zwykle uderzenie w dzwon św. Michała na Wieży Trynitarskiej. Także tym razem, dzięki Muzeum Archidiecezjalnemu, uczestnicy będą mogli wejść na Wieżę i punktualnie o godzinie 18.00 poruszyć serce św. Michała i przypomnieć miastu o jego historii.
Zapisy
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chęć uczestnictwa należy zgłosić, pisząc na adres: , w wiadomości podając swoje imię i nazwisko oraz liczbę osób zainteresowanych uczestnictwem w Misterium.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS