A A+ A++
Ewa Chludzińska i Wojciech Winko ze Stowarzyszenia “Solidarni w Potrzebie” na spotkaniu u zastępcy prezydenta Łomży Andrzeja Stypułkowskiego
Przekształcenie Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w jednoimienny szpital zakaźny, związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2, pozbawiło mieszkańców Łomży i regionu podstawowej opieki szpitalnej. Pomimo upływu ponad miesiąca od tej decyzji Ministra Zdrowia, mieszkańcy Łomży zamierzają podejmować kolejne działania mające na celu zmianę obecnej sytuacji. Do ich koordynacji powołali Stowarzyszenie Ochrony Praw Rodzin i Pacjentów z terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – „Solidarni w Potrzebie”.

We wtorek 21 kwietnia przedstawiciele stowarzyszenia „Solidarni w Potrzebie” Ewa Chludzińska i Wojciech Winko spotkali się w łomżyńskim Ratuszu z zastępcą prezydenta Łomży Andrzejem Stypułkowskim. Przekazali mu, kierowane do mieszkańców Łomży i gmin powiatu łomżyńskiego, swoje stanowisko odnośnie potencjalnej możliwości przywrócenia społeczności Ziemi Łomżyńskiej specjalistycznych usług opieki zdrowotnej (jego treść prezentujemy poniżej). Przedstawili również pismo, jakie wystosowali do władz podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (do pobrania w załączniku) odnośnie wyjaśnienia obecnego statusu łomżyńskiego szpitala. Poinformowali także o pracach nad petycją do Ministra Zdrowia o wykreśleniu placówki w Łomży z rejestru szpitali jednoimiennych. Rozpoczęcie zbierania pod nią podpisów planowane jest w przyszłym tygodniu, z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa w związku z sytuacją epidemiczną w kraju.

Warto przypomnieć, że już 13 marca, czyli w dniu podjęcia decyzji o wpisaniu Szpitala Wojewódzkiego w Łomży na listę placówek, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mają być przekształcone w jednoimienne szpitale zakaźne, prezydent Mariusz Chrzanowski i radni Rady Miejskiej Łomży wspólnie wnioskowali do Ministra Zdrowia o jej zmianę. Dzień później dyskutowano również o tym na specjalnie zwołanym posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ze względu na dalsze przekształcanie szpitala, w dniu 17 marca Rada Miejska przyjęła stanowisko, w którym żądała od Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia oraz Wojewody Podlaskiego wycofania się z podjętej decyzji o umiejscowieniu na terenie miasta Łomży szpitala zakaźnego obsługującego zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2 w województwie podlaskim. Podkreślano, że decyzja ta spowodowała pozostawienie około 120 tysięcy mieszkańców Łomży i regionu bez specjalistycznej opieki szpitalnej. Dzień później radni wspólnie z prezydentem Mariuszem Chrzanowski dostarczyli to stanowisko wojewodzie podlaskiemu. Na spotkaniu w Białymstoku podnoszono również kwestię funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz zapewnienia podstawowej opieki medycznej mieszkańcom. Niestety, poza utworzeniem teleporad oraz przygotowaniem przez podlaski NFZ zestawienia alternatywnych świadczeniodawców na terenie Łomży albo w miejscowościach poza miastem, podnoszone postulaty nie zostały spełnione.

Dlatego grupa mieszkańców Łomży powołała Stowarzyszenie Ochrony Praw Rodzin i Pacjentów z terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – „Solidarni w Potrzebie”. Jego celem jest podejmowanie kolejnych działań zmierzających do przywrócenia świadczenia kompleksowych usług medycznych przez łomżyński szpital mieszkańcom Łomży i ziemi łomżyńskiej. – Cieszę się z powstania takiej oddolnej inicjatywy. Władze miasta z prezydentem na czele cały czas podejmują starania w zakresie przywrócenia podstawowej opieki medycznej dla mieszkańców. Działalność takiego stowarzyszenia potwierdza tylko nasze argumenty, które są przytaczane w rozmowach dotyczących funkcjonowania służby zdrowia w naszym mieście. W ten sposób nasz głos będzie silniejszy i wierzę, że wkrótce przyniesie pozytywne efekty – podkreśla zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski.

STANOWISKO
Stowarzyszenia Ochrony Praw Rodzin i Pacjentów z terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – SOLIDARNI W POTRZEBIE w sprawie potencjalnej możliwości przywrócenia społeczności Ziemi Łomżyńskiej specjalistycznych usług opieki zdrowotnej świadczonych w Łomży

Szanowni Mieszkańcy Łomży i gmin Powiatu Łomżyńskiego

Minął już miesiąc od kontrowersyjnej decyzji Ministra Zdrowia RP w sprawie przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny i związanego z tym nagłego pozbawienia w ten sposób prawie 120-tysięcznej społeczności mieszkańców regionu możliwości korzystania z usług całej gamy poradni specjalistycznych, pomocy na SOR w przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu oraz opieki szpitalnej. Ta bezprecedensowa w historii łomżyńskiego szpitala decyzja, spotkała się z masowymi protestami społecznymi oraz głosami sprzeciwu wyrażonymi publicznie przez Prezydenta Miasta Łomży i Radę Miasta Łomży, jak również przez licznych mieszkańców w internetowej petycji adresowanej do ministra zdrowia.

Kierując się uzasadnioną obawą o trwałą utratę kompleksowych usług zdrowotnych świadczonych dotychczas przez łomżyński szpital wojewódzki, jak również o odpływ wysoko wyspecjalizowanej kadry lekarskiej, ukonstytuowała się obywatelska inicjatywa pn. Stowarzyszenie Ochrony Praw Rodzin i Pacjentów z terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – SOLIDARNI W POTRZEBIE. Stowarzyszenie niezależnie od podjętych wcześniej samorządowych i społecznych starań, postanowiło w ramach swoich statutowych działań wystąpić do szeroko rozumianej społeczności Ziemi Łomżyńskiej z inicjatywą nowelizacji decyzji w zakresie utworzenia sieci szpitali jednoimiennych i zebrania wielu tysięcy podpisów pod Petycją do Ministra Zdrowia o wykreślenie naszego szpitala z rejestru szpitali jednoimiennych. Podstawą naszych postulatów i działań, jest informacja o rozwiązaniu przyjętym w związku z ogłoszonym stanem pandemii w pobliskiej Ostrołęce. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego decyzją Wojewody Mazowieckiego pozostawiono szeroką gamę świadczonych usług zdrowotnych, przeznaczając jednocześnie część szpitalnych miejsc wyłącznie dla potrzeb zabezpieczenia pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19.

Petycja do Ministra Zdrowia jest obecnie w drodze uzgodnień analizowana przez współpracujący ze stowarzyszeniem zespół prawny. Jej treść zostanie szeroko udostępniona społeczności Ziemi Łomżyńskiej 27. kwietnia 2020 roku.

Zarząd Stowarzyszenia celem wyjaśnienia obecnego statusu łomżyńskiego szpitala i w trosce o jego (jak również naszą – potencjalnych pacjentów) przyszłość wystosował formalne pismo do władz Podlaskiego NFZ, którego treść zostanie także doręczona zainteresowanym stronom.

Członkowie Stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE z uznaniem dostrzegają przedstawione w dniu 20 kwietnia br. stanowisko Władz Powiatu Łomżyńskiego dotykające potrzeby zapewnienia mieszkańcom Łomży i z terenu powiatu łomżyńskiego, usług zdrowotnych świadczonych przez specjalistyczne poradnie specjalistyczne, SOR i opiekę szpitalną. Stanowisko to wpisuje się w dotychczasowe działania Prezydenta Łomży i Rady Miejskiej Łomży.

Wyrażone przez samorządy łomżyńskie oczekiwania wobec Wojewody Podlaskiego korespondujące z postulatami Stowarzyszenia SOLDARNI W POTRZEBIE (wyrażone w KOMUNIKACIE władz Stowarzyszenia opublikowanym w łomżyńskich mediach w dniu 9 kwietnia br.) uważamy za dobry punkt wyjścia do rozmów w celu przywrócenia społeczności Ziemi Łomżyńskiej części naszego szpitala.

Zarząd Stowarzyszenia
SOLIDARNI W POTRZEBIE


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Łomża: Otwiera się targowisko i Miejska Hala Targowa
Następny artykułUM Łomża: Szkoła Podstawowa nr 2 zyskuje nowe obiekty sportowe