„Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka” – takie słowa umieszczono na pierwszym w historii liceum sztandarze, który młodzieży podarowała Rada Rodziców. Podczas uroczystego przekazywania sztandaru uczniom Bogusław Olejniczak, dyrektor i pomysłodawca XI LO, podkreślił jak ważny jest szacunek dla drugiego człowieka, otwartość i tolerancja.
– Różnimy się, ale w tej szkole zawsze szanowaliśmy inność, odmienność, tutaj każdy znajdzie swoje miejsce, każdy dostanie wsparcie i pomoc. Przekazując młodzieży ten sztandar, przekazuję wam też przesłanie, abyście zawsze się szanowali i wspierali – powiedział dyrektor XI LO.
POLECAMY
Historia XI Liceum Ogólnokształcącego
XI Liceum Ogólnokształcące oficjalnie rozpoczęło działalność 1 września 2018 r., powstało w wyniku reformy ministry Anny Zalewskiej likwidującej gimnazja. Łódzki samorząd, na bazie gimnazjów, utworzył cztery nowe szkoły podstawowe i XI LO, które miało być kontynuacją dwujęzycznego nauczania w 28. Gimnazjum. Dlatego placówka jest dwujęzyczna – zajęcia odbywają się w języku angielskim i francuskim, a uczniowie opuszczają szkołę ze znajomością języków na poziomie B2 lub C1. W roku szkolnym 2021/2022 szkołę opuścili pierwsi maturzyści, a zdawalność egzaminu dojrzałości była na poziomie 98 procent.
Historycznie placówka mieści się w budynku wzniesionym „dla dzieci Łodzi w czwartym roku wskrzeszenia niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej”. Ulokowano tam wówczas szkołę powszechną, której patronem był Józef Piłsudski, zatem wybór patrona dla liceum był dla szkolnej społeczności oczywisty.
Na strychu szkolnym wśród „rupieci” przypadkiem odnaleziono tablicę, która była wmurowana przy wejściu do placówki i upamiętniała jej wybudowanie. Dziś tablica wróciła na swoje miejsce i przypomina o historii siedziby najmłodszego łódzkiego liceum.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS