A A+ A++

Od końca 2023 roku można zwiedzać wspaniale zrewitalizowaną willę Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11. Dom architekta, który pod koniec XIX wieku ukształtował wygląd Łodzi, jest otwarty dla zwiedzających. Można w nim oglądać pomieszczenia, w których mieszkał i pracował Majewski. Godne podziwu są piękne detale, bogate sztukaterie, zdobione płytki podłogowe oraz zachwycające polichromie.

To nie wszystko! W zabytkowych wnętrzach działalność prowadzi inLodz21 – nowa miejska instytucja kultury, promującą łódzkich artystów oraz edukację kulturalną. Willa Majewskiego zaprasza nie tylko do bezpłatnego zwiedzania, ale też uczestniczenia wydarzeniach, takich jak: wernisaże, wykłady, spacery czy warsztaty. Pod nazwą programu „Ucząc się od Łodzi” inLodz21 jednoczy współczesnych artystów, architektów oraz mieszkańców miasta.  W założeniu program odwołuje się nie tylko do tradycji łódzkiej awangardy i działalności wybitnych postaci: Karola Hillera, Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Stefana Wegnera, ale i dorobku bardziej współczesnych Galerii: Manhattan czy Wschodniej.

POLECAMY

Łódź dla hipsterów. 20 najmodniejszych adresów, które trzeba znać [PRZEWODNIK]” href=”https://uml.lodz.pl/artykul/lodz-dla-hipsterow-20-najmodniejszych-adresow-ktore-trzeba-znac-przewodnik-55109/”> OFF Piotrkowska, Owoce i Warzywa, ato ramen
Łódź dla hipsterów. 20 najmodniejszych adresów, które trzeba znać [PRZEWODNIK]” href=”https://uml.lodz.pl/artykul/lodz-dla-hipsterow-20-najmodniejszych-adresow-ktore-trzeba-znac-przewodnik-55109/”> Łódź dla hipsterów. 20 najmodniejszych adresów, które trzeba znać [PRZEWODNIK]

fot. ŁÓDŹ.PL
TOP 10 symboli Łodzi – Wasze propozycje. Te miejsca zna każdy łodzianin! [ZDJĘCIA]

Wystawy w willi Hilarego Majewskiego [PROGRAM]

  • Do 4 lutego

„Tygiel” Piotr Skowron, Maciej Walczak, Irena Zieniewicz. Kurator: Maciej Walczak
„Ławka, pomnik, tablica. 3 projekty dla Łodzi” Paweł Althamer. Kurator: Adam Mazur

  • Od 15 lutego do 10 marca

„Kto to wymyślił?” Łukasz Ogórek. Kuratorka: Magda Milewska

  • Od 15 lutego do 14 kwietnia

„1:4″ Dominika Sadowska oraz Paweł Giza, Michał Szufla, Paweł Kawalec, Agnieszka Chojnacka. Kurator: Adam Mazur

  • Od 21 marca do 14 kwietnia

Rodzinny Ogród Działkowy „Sielanka” / Franek Ammer + Maciej Rawluk / Leszek Golec i Tatiana Czekalska / Cecylia Malik

Wydarzenia w willi Hilarego Majewskiego [PROGRAM]

  • 27 stycznia, godz. 12:00

Żargony metrażu – warsztat Marii Wasińskiej-Stelmaszczyk

Czy da się zmierzyć pokój… stopą? Czy jeden krok to cztery łokcie i co to jest sążeń? Jak opowiedzieć o miarach i długościach nie posiadając linijki – i skąd właściwie wzięły się te centymetry? Warsztat odsłania dawne metody miar oparte na wielkościach ludzkiego ciała. Uczestnicy będą używać palców, stóp i łokci, oraz umiejętności liczenia do poznawania przestrzeni.

  • 27 stycznia, godz. 18.00

Hommage à Zygmunt Krauze

Etiudy ruchowe do muzyki Zygmunta Krauze, opracowane przez dr Magdalenę Owczarek, artystkę i edukatorkę związaną z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.  Po spektaklu odbędzie się spotkanie z kompozytorem, które poprowadzi dr Magdalena Owczarek i Ada Słowikowska. Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • 28 stycznia, godz. 16:00

Oprowadzanie po wystawie Tygiel

O pracach opowiedzą artyści Piotr Skowron, Maciej Walczak i Irena Zieniewicz. Tygiel, czyli prezentacja grafik Piotra Skowrona, abstrakcyjnego ładu prac Ireny Zieniewicz oraz linearnego szaleństwa cechującego twórczość Macieja Walczaka. To trzy skrajnie odmienne postawy artystyczne, które można oglądać  w Kamienicy Majewskiego.

  • 4 lutego,  godz. 13:00

Spacer z Marią Nowakowską (wokół prac Pawła Althamera)

Willa Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 jest otwarta codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Można ją zwiedzać od poniedziałku do czwartku w godz. 11:00-17:00, w piątki w godz. 11:00-19:00, w soboty od 12:00-19:00, a w niedziele od godz. 12:00-18:00. Wstęp jest wolny. Więcej informacji na: hilarymajewski.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWalczmy o życie Angeliki!
Następny artykułUM Łódź: WOŚP 2024 w Łodzi. Gorąca herbata i słodki poczęstunek dla wolontariuszy