WHO szacuje, że niemal miliard osób na całym świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. Coraz częściej dotykają one również dzieci i młodzież. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego brzmi „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”. Każda osoba, która tego potrzebuje, powinna mieć dostęp do rzetelnej porady, opieki i leczenia, a zaburzenia zdrowia psychicznego nie powinny być powodem wykluczenia i izolacji społecznej.
– Naszym celem jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na problematykę zdrowia psychicznego oraz kształtowanie właściwych postaw ludzkich wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne – mówi Agata Kobylińska, pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Dzieci i Młodzieży.
W społeczeństwie wciąż funkcjonują krzywdzące stereotypy, które sprawiają, że osoby potrzebujące wsparcia wstydzą się szukać pomocy u specjalistów. Zdrowie psychiczne jest jednym z podstawowych czynników wpływających na jakość życia człowieka, również najmłodszego.
Łodzianie będą mogli uświadomić sobie skalę problemu 11 października o godz. 12:00 podczas happeningu w pasażu Schillera. Do działań na rzecz promowania zdrowia psychicznego może przyłączyć się każdy.
W Łodzi działają dwa numery wsparcia dla osób w kryzysie:
- 42 630 11 02 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–20:00
- 19 288 – czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. 20:00–8:00
Wsparcia udzielają również psychologowie dyżurujący pod numerami:
- 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- 116 123 – telefon zaufania dla osób dorosłych
- 800 120 002 – telefon Niebieskiej Linii przeznaczony dla ofiar przemocy w rodzinie
- 800 108 108 – bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS