A A+ A++

Pierwsze Różowe skrzyneczki w Łodzi pojawiły się w czerwcu tego roku. Łodzianie mogli je spotkać przede wszystkim w miejskich poradniach ginekologiczno-położniczych, ale też bibliotekach miejskich (przy ul. Gdańskiej 8, Tuwima 46 i Powstańców Wielkopolskich 3) czy lokalach gastronomicznych. Teraz, wraz z nowo zamontowanymi, w należących do miasta jednostkach będzie w sumie już niemal 40 Różowych skrzyneczek.

– Według danych fundacji „Różowa skrzyneczka”, cztery procent kobiet w Polsce, czyli niemal pół miliona nie stać na zakup środków higieny intymnej – mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Dodatkowo, co piąta uczennica jest zmuszona wyjść z zajęć szkolnych z powodu ich braku, a dziesięć procent w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu. Nie mamy wątpliwości, że mimo naszych licznych starań i udzielanych różnych form pomocy, w Łodzi ten problem także występuje. Dlatego zdecydowaliśmy się na umieszczenie skrzyneczek w miejscach odwiedzanych najczęściej i najliczniej przez mieszkańców Łodzi, mierzących się z różnymi trudnościami życiowymi.

POLECAMY

fot. Pocztówka RUCH
Restauracje dawnej Łodzi. To tu łodzianie chodzili na dancingi, striptiz i pierogi ruskie [ZDJĘCIA]

Plac Dąbrowskiego remont
Jak zmieni się plac Dąbrowskiego po remoncie? Wybierz najlepszy projekt! [SONDA]

Nowe różowe skrzyneczki w Łodzi – adresy

Nowe „Różowe skrzyneczki” pojawiły się w 15 Punktach Pracy Socjalnej funkcjonujących w ramach MOPS Łódź (ul. Dąbrowskiego 33, ul. 10 Lutego 7/9, ul. Marynarska 37, ul. Olimpijska 7, ul. Paderewskiego 47, ul. Rybna 18, ul. Rzgowska 170, ul. Sacharowa 21a, ul. Senatorska 4, ul. Sprinterów 11, ul. Tokarzewskiego 53, ul. Tramwajowa 21, ul. Tuwima 35, ul. Wielkopolska 53 oraz ul. Zbocze 2a). Dodatkowo kolejna „skrzyneczka” pojawi się również w nowo powstającym Punkcie Pracy Socjalnej przy al. Piłsudskiego 154 (kiedy tylko zostanie uruchomiony). Ponadto „Różowe skrzyneczki” pojawią się także w siedzibach trzech Wydziałów Pracy Środowiskowej (ul. Będzińska 5, ul. Grota-Roweckiego 30 oraz ul. Kutrzeby 16), w głównej siedzibie MOPS Łódź przy ul. Kilińskiego 102/102a, a także w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 na Dąbrowie. Ich montaż już się rozpoczął.

Bezpłatne środki higieny intymnej

W nowych „skrzyneczkach” w Łodzi znajdą się środki higieny intymnej (podpaski) zakupione przez Miasto Łódź i będą one również przez Miasto uzupełniane. Ze względów „bezpieczeństwa sanitarnego”, na które uwagę zwracają eksperci medycyny, nie będzie możliwości uzupełniania „skrzyneczek” przez przypadkowe osoby.

Na zakup nowych, 21 „skrzyneczek” Miasto Łódź wydało niemal 1,8 tys. zł (zamontowane wcześniej 15 skrzyneczek to wydatek niemal 1 tys. zł). W maju 2021 roku zaopatrzenie łódzkich „Różowych skrzyneczek” (podpaski oraz tampony) zostało przekazane nieodpłatnie przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) S.A. w ramach porozumienia zawartego z Miastem Łódź. Dzięki temu „skrzyneczki” zostały zapełnione produktami do higieny osobistej dla kobiet marki Bella. W celu zarówno uzupełnienia zaopatrzenia już istniejących, jak i przygotowania zaopatrzenia do tych nowo zakupionych, Miasto Łódź zakupiło 1.200 opakowań podpasek w cenie 3 tys. 240 zł (także od Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO) S.A.). 

W zależności od zainteresowania akcją, które jest monitorowane na bieżąco, okaże się, na jak długo wystarczą zakupione artykuły.

POLECAMY

zabawa w paintball laserowy
Co robić w Łodzi, kiedy zimno i wieje? 10 atrakcji idealnych na jesienne popołudnia

Centralne Muzeum Włókiennictwa skansen
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Przenieś się w czasie do XIX wieku! [ZDJĘCIA]

Gdzie jeszcze znajdziesz różowe skrzyneczki w Łodzi?

Łodzianki mogą korzystać z „Różowych skrzyneczek” w następujących lokalizacjach: w 13 miejskich poradniach ginekologiczno-położniczych (ul. Cieszkowskiego 6, ul. Elsnera 19, ul. Felińskiego 7, ul. Kasprzaka 27, ul. Lecznicza 6, ul. Maratońska 71, ul. Milionowa 14, ul. Murarska 4, ul. Nastrojowa 10, ul. Odrzańska 29, al. Piłsudskiego 157, ul. Rzgowska 170 i ul. Wileńska 25), a także w Gabinecie Profilaktyki Intymnej Centrum Medycznego im. Rydygiera przy ul. Zachodniej 60 oraz w Łódzkim Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Łódź: Najdłuższe ulice w Łodzi. Na liście nie ma Piotrkowskiej. Kto liderem?
Następny artykułUM Łódź: Sobotnia Rękodzielnia w CH Tulipan. Sprawdź, co przygotowano