A A+ A++

Dziesięcioletni Wojtek Augustyniak urodził się z poważną, złożoną wadą serca, którą lekarze zdiagnozowali w drugiej dobie jego życia. Konieczna była operacja na otwartym sercu. Potem trzeba było jeszcze wykonać balonikowanie i zamknąć dziury między przedsionkami i komorami. Niedawno chłopiec trafił do Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie wszczepiono mu nowatorską zastawkę. Technologia prosto z Korei pozwala pacjentom bardzo szybko dojść do siebie. Wojtek zdrowieje i szykuje się do wyjazdu z rodzicami na wakacje.

Ta jedna z najnowszych technologii, dopuszczona na rynek amerykański i koreański, jest w trakcie badań klinicznych w Europie. Pionierskie operacje przeprowadził zespół kardiologów z ICZMP, który współpracował m.in. z warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Każdy pacjent otrzymał wyprodukowaną przez koreańską firmę zastawkę, skonstruowaną specjalnie dla niego. 

– Trzeba było dokładnie sprawdzić, czy zastawki mogą być implantowane w tych miejscach, w których chcemy, i czy się tam utrzymają – podkreśla dr Paweł Dryżek, kierownik Pracowni Hemodynamiki ICZMP.

POLECAMY

Zamki w województwie łódzkim
Zamki w województwie łódzkim. Gdzie znajdują się średniowieczne warownie? [PRZEWODNIK]

Kolaż zdjęć z najbardziej różowych miejsc w Łodzi
TOP 11 najbardziej różowych miejsc w Łodzi! Tutaj róż leje się strumieniami! [ZDJĘCIA]

Zastawki – jak to działa?

Wprowadzane do serc przez żyłę udową lub szyjną zastawki samoistnie ustawiają się w odpowiednim miejscu. Są bardzo delikatne i nie naciskają na struktury otaczające. Co więcej, mogą być zakładane u pacjentów o masie ciała poniżej 30 kg.  Zanim lekarze przeprowadzili zabiegi, musieli przejść specjalne szkolenie. Uczyli się, jak składać zastawki i jak umieszczać je w urządzeniu wprowadzającym, które później było doprowadzane do serca. Koszt całej procedury i zastawki dla jednego pacjenta wynosi ponad 100 tys. zł.

– Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli w ten sposób leczyć coraz więcej dzieci mających podobną przypadłość – dodaje prof. Tomasz Moszura, kierownik Kliniki Kardiologii Dziecięcej ICZMP.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Łódź: Rekord na lotnisku w Łodzi! W pierwszym półroczu tylu pasażerów co w całym 2022 roku!
Następny artykułUM Łódź: Rowerem do restauracji wokół Łodzi. Te kulinarne wycieczki zapamiętasz na długo [MAPA, ZDJĘCIA]