A A+ A++

„Do serca przytul psa, weź na kolana kota” – zachęcał w piosence Jan Kaczmarek i miał rację, ponieważ zwierzęta mają pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka. Właśnie dlatego konie, psy czy koty są wykorzystywane w różnych terapiach skierowanych do dzieci i osób starszych. Zanim jednak przyprowadzisz czworonoga do domu, musisz poznać nie tylko zalety wynikające z posiadania zwierzaka, ale też drugą stronę medalu.

Pies lub kot na uczucie osamotnienia

Badania dowodzą, że kontakt ze zwierzakiem zmniejsza poczucie osamotnienia. Pies lub kot z pewnością nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem, ale może wnieść wiele radości w życie starszej osoby, zwłaszcza samotnej. Obowiązki związane z opieką nad czworonogiem powodują również, że seniorzy czują się potrzebni. Powrót do domu staje się przyjemniejszy, kiedy ktoś czeka, a widok psa merdającego radośnie ogonem na powitanie jest bezcenny. Skutecznym lekarstwem na samotność są też regularne spacery z pupilem, które umożliwiają nawiązywanie znajomości z innymi posiadaczami czworonogów. Wspólne przechadzki stają się okazją do rozmów i bliższego poznania innych spacerowiczów. Nawiązane w ten sposób znajomości mogą z czasem przerodzić się w bliższe relacje i w ten sposób dzięki pupilowi można zyskać przyjaciół. 

POLECAMY

Senioralia 2023 na 600. Urodziny Łodzi. Koncerty, warsztaty i inne atrakcje!

Łódzcy seniorzy na TikToku. Ich filmy w kilka dni podbiły internet!

Lepsze zdrowie i samopoczucie

Seniorzy opiekujący się zwierzakami są zdrowsi, szczęśliwsi i mają poczucie sensu życia. Głaskanie lub przytulanie psa czy kota łagodzi stres, który może przyczynić się do problemów sercowo-naczyniowych. Zabawa z pupilem obniża też ciśnienie krwi, spowalnia tętno i oddech, a także zmniejsza napięcie mięśniowe. Kontakt ze zwierzęciem powoduje także wzrost poziomu endorfin, czyli hormonu szczęścia, odpowiedzialnego za dobry nastrój. Dodatkowo obowiązki związane z opieką nad zwierzęciem wymuszają aktywność, która ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Codzienne spacery z psem wpływają korzystnie na ogólną sprawność i dotlenienie organizmu. Koty z kolei, poza zapewnieniem towarzystwa i miłym mruczeniem, mogą pomóc w uśmierzaniu bólu. Wyczuwają one bolące miejsca, przytulają się do nich i ogrzewają własnym ciepłem, przynosząc ulgę. 

CZY WIESZ, ŻE… Felinoterapia, czyli kontakt z kotem, jest popularna m.in. w krajach skandynawskich – w niektórych domach spokojnej starości koty mieszkają razem z podopiecznymi i pomagają im pogodzić się z własnymi ograniczeniami, a także działają terapeutycznie.

Z przebywania ze zwierzakiem można czerpać wiele przyjemności, które przekładają się na dobre samopoczucie i zdrowie. Pupil mobilizuje do aktywności i sprawia, że jest po co wstać rano z łóżka.

Obowiązki wobec pupili

Poza czerpaniem przyjemności z mieszkania ze zwierzętami trzeba pamiętać, że wymagają one troski i pielęgnacji. Z psem trzeba wychodzić na spacery (kilka razy w ciągu dnia), raz na jakiś czas go wykąpać i wyczyścić mu uszy, a także odpowiednio karmić (a dobra karma kosztuje). Kot jest mniej wymagający w opiece – trzeba mu tylko regularnie czyścić kuwetę i go karmić. Jeśli chcemy, aby nasi podopieczni nie chorowali (dotyczy to zarówno psa, jak i kota), należy pamiętać o odrobaczaniu i szczepieniach. Oczywiście zdarza się, że mimo to niekiedy trzeba udać się z czworonożnym przyjacielem do weterynarza.

POLECAMY

10 najbogatszych gmin w woj. łódzkim. Lider najlepszy w Polsce! [RANKING]

Mroczne sekrety budynków w Łodzi. Te mury były świadkami największych tragedii!

Wybór zwierzaka

Jeżeli senior decyduje się na adopcję psa, dobrze, aby było to zwierzę dojrzalsze. Szczeniak, choć uroczy, może być dla starszej osoby zbyt absorbujący, hałaśliwy i dynamiczny. Pies nie powinien też być zbyt duży, aby nie było problemu z utrzymaniem go na smyczy. Warto wiedzieć, że jeśli weźmiesz pod swój dach kota, np. takiego z ulicy, jego charakter będzie niespodzianką – zdarzają się koty odważne i lękliwe, aktywne i spokojne, niezależne i przytulaśne. Jeżeli natomiast zechcesz kupić lub zostać osobą obdarowaną kotem rasowym, postaw na rasy łagodne i spokojne – ragdoll, kot perski czy maine coon będą idealne dla seniora. 

Przed podjęciem decyzji o adopcji psa lub kota warto wiedzieć, że ich obecność w domu wiąże się z większym nieporządkiem – sierść na tapczanie i dywanie, błoto wniesione na łapach po spacerze czy porozrzucana karma. Zwierzę to także dodatkowe wydatki: weterynarz, żywienie, akcesoria czy szczepienia. Jeśli jednak kochasz czworonogi, z pewnością nie odstraszą Cię te niedogodności, a bezwarunkowa miłość pupila wszystko wynagrodzi. 

Wyjazd i choroba a zwierzę

Trzeba też brać pod uwagę, że opiekę nad zwierzęciem będziemy musieli pogodzić np. z planem wyjazdu na 3 tygodnie do sanatorium. Czy wtedy będzie miał się kto zaopiekować pupilem? Czy to ktoś, kogo zwierzak akceptuje? A kto przyjdzie wyprowadzić psa i nakarmić kota, gdy zdrowie zmusi nas do pobytu w szpitalu? Trzeba też niestety pomyśleć, co w przypadku tak tragicznej sytuacji, jak… śmierć opiekuna. Na takie pytania też musimy sobie odpowiedzieć nim zdecydujemy się na przyjęcie psa czy kota do naszego domu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Łódź: Zabytkowe osiedle Montwiłła-Mireckiego doczekało się wystawy. Poznaj je lepiej!
Następny artykułUM Łódź: Zdrowie na wagę. Sieć rodzinnych sklepów z misją. Co w nich kupisz?