ZDJĘCIA
Ekspozycje mieszane to nowoczesny sposób myślenia o ogrodach zoologicznych. Dzięki łączeniu gatunków na jednej przestrzeni udaje się nie tylko stworzyć warunki bliskie tym panującym w naturze, ale i wprowadzić interakcje wśród zwierząt. Słonie ze świniami, małpy z jeżozwierzami, galago z jeżatkami, kitanki lisie z kanguroszczurami… To tylko część mieszanej ekspozycji, którą można zobaczyć w Orientarium Zoo Łódź.
Czaple latają nad słoniami
Ekspozycje mieszane tworzone są zwykle w taki sposób, by goście ogrodów mogli obserwować zwierzęta na różnych poziomach wybiegu. Tak jest np. w przypadku słoni i czapelek złotawych. W budynku Orientarium spaceruje największe stado słoni w Polsce, podczas gdy nad ich głowami przelatują przepiękne, białe czapelki złotawe. Na wybiegu zewnętrznym słonie też mają sąsiadów, jest to stado… świń wisajskich! Wspólnie, jeden wybieg dzielą także m.in. hulmany czczone i jeżozwierze.
Specjalny wystrój
Wybiegi, z których korzystają osobniki różnych gatunków, muszą być tak zaprojektowane, by odpowiadały na potrzeby wszystkich zwierząt, które się na nim znajdują. Na jednej z ekspozycji można znaleźć np. koendu i pigmejki.
Koendu to jeden z pięciu gatunków jeżozwierzy, jakie mieszkają na terenie Orientarium Zo Łódź. Można je rozpoznać po niezwykle charakterystycznych nosach. To właśnie dzięki nim zwierzęta mieszkające w Łodzi maja na imię… Ziemniak i Kartofel. Ciało tych zwierząt pokryte jest kolcami. Te ciekawe jeżozwierze rodzą się pokryte delikatną sierścią, która dopiero po jakimś czasie zmienia się w kolce. Pigmejki na wybiegu można wypatrzeć dzięki charakterystycznej sierści – te małe małpy są zielonożółte z ciemnymi brązowymi plamami.
Orientarium Zoo Łódź czynne jest codziennie od 9.00 do 17.00.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS