A A+ A++

4 zdjęcia

Dom Buta, ul. Piotrkowska 98
Dom Buta, ul. Piotrkowska 98
Dom Buta, ul. Piotrkowska 98
Dom Buta, ul. Piotrkowska 98
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

– Dodatkowa powierzchnia to cenna wartość, a mamy już podmiot zainteresowany jej wynajęciem, o ile zostanie zabudowana. Zabudowa pozwoli także lepiej zadbać o porządek posesji. Chcemy też przywrócić gmachowi oryginalną formę, bo mało kto pamięta, że podcienia powstały dopiero w latach 60. XX w. i nie są autentycznym elementem architektonicznym. Podobnie było zresztą w przypadku dawnego Hotelu Polonia, gdzie też podcienia zrobiono dopiero po II wojnie światowej. Dopiero nowy właściciel, który przebudował hotel na apartamentowiec, przywrócił budynkowi historyczny wygląd – mówi Bartłomiej Klimczak, zarządca budynku i przedstawiciel właściciela nieruchomości.

Kiedy otwarcie Domu Buta?

Projekt uzyskał akceptację Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Właściciel Domu Buta wystąpił o pozwolenie na budowę, którą ma nadzieję rozpocząć już w kwietniu. Likwidacja podcieni ma potrwać ok. 6–7 tygodni. Kiedy się zakończy – ruszą ostatnie prace przed ponownym otwarciem obiektu planowanym na koniec 2023 r. Większość gmachu znów zajmie handel – parter oraz całe I i II piętro. Od III do V ulokują się usługi oraz biura. W podziemiach ma funkcjonować lokal gastronomiczny.

POLECAMY

Łódź, która zniknęła. Te pałace, fabryki, świątynie, a nawet osiedla przestały istnieć [ZDJĘCIA]

Rzeźba Bociany Michała Gałkiewicza oraz Morela Ryszarda Popowa i Jana Hrycka
Symbole osiedli w Łodzi. Czy rozpoznasz na zdjęciu swoją okolicę? Sprawdź się! [ZDJĘCIA]

Handlowa przeszłość i fatalny pożar

Historia nieruchomości przy ul. Piotrkowskiej 98 sięga XIX w. Kiedyś była tam apteka, a od 1892 r. – sklep z konfekcją. Budynek stopniowo rozbudowywano. Od 1961 r. do końca lat 80. XX w. mieścił się w nim salon obuwniczy Państwowych Domów Towarowych, od którego wzięła się jego potoczna nazwa – Dom Buta. W maju 1990 r. obiekt niemal doszczętnie spłonął w wyniku pożaru wznieconego przez 16-letniego podpalacza. Z pożogi ocalały tylko ściany zewnętrznych elewacji. Budynek odbudowano w połowie lat 90., dobudowując do ocalałych murów gmach ze szklaną elewacją. Od 1998  r. do 2003 r. działała w nim Galeria Centrum.

Czy zabudowanie podcieni Domu Buta to dobry pomysł?

  • Piotrkowska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Łódź: W szpitalu Jonschera uhonorowano wybitną lekarkę. Pracownia im. dr Janiny Włodarczyk
Następny artykułFani skandowali “J…ć PiS” na koncercie Kozidrak. WIDEO