Prace wykończeniowe i porządkowe trwają w dwóch famułach – przy ul. Fabrycznej 19 oraz Przędzalnianej 53. Montowana jest tam nowa armatura łazienkowa, a także stolarka okienna i drzwiowa. Jeszcze w tym roku w obu domach maja się zakończyć procedury odbiorowe, co będzie oznaczać, że odnowa osiedla zostanie oficjalnie zakończona.
Księży Młyn wizytówką Łodzi
Księży Młyn to jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych rejonów w Łodzi. Ograniczony ulicami: Przędzalnianą, Fabryczną, Magazynową i Milionową powstał w drugiej połowie XIX w. i był fabryczno-mieszkalną częścią największego łódzkiego imperium fabrykanckiego Karola Scheiblera. Zaprojektowane jako samowystarczalne miasto w mieście, wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Były tu budynki fabryczne, magazyny, famuły (domy robotnicze), szkoła, remiza straży ogniowej, szpital, gazownia, klub fabryczny, konsumy (sklepy), rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa. Wszystko to planowo rozmieszczone wzdłuż prostych brukowanych uliczek i spójne architektonicznie.
Od wielu lat trwała degradacja tego miejsca, drastycznie pogłębiona od lat 90. ubiegłego wieku na skutek upadku przemysłu włókienniczego w Łodzi. Dopiero w XXI w. rozpoczął się proces odnowy. Najpierw zrewitalizowano i przerobiono na lofty gigantyczny budynek przędzalni przy ul. Tymienieckiego oraz pobliską remizę, a w 2018 r. podpisano umowę na odnowę pierwszych domów mieszkalnych przy ul. Księży Młyn. Proces rewitalizacji właśnie się kończy – dziś całe osiedle jest już odrestaurowane i przywrócone do życia.
Kompleksowa odnowa zaniedbanych przez lata famuł na Księżym Młynie kosztowała 120 mln zł. W ramach rewitalizacji zabytkowego osiedla wyremontowano łącznie 47 budynków gospodarczych i mieszkalnych, w których powstały mieszkania, pracownie twórcze, lokale usługowe i dom dziennego pobytu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS