To ważny moment, początek zmiany sposobu funkcjonowania miasta. Fabryka Aktywności jest jednym z narzędzi, dzięki któremu można realizować nową Strategię Miasta Łodzi. Także sama zmiana – z biura na fabrykę – nie zdarza się często.
Z biura…
Do maja 2022 r. Biuro Aktywności Miejskiej mieściło się przy ul. Piotrkowskiej 115. W trzypiętrowej kamienicy zadania realizowały oddziały do spraw organizacji pozarządowych, konsultacji społecznych i Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, rad osiedli oraz dziedzictwa Łodzi. Wraz z nową siedzibą – mieszczącą się przy ul. Tuwima 10 Fabryką Aktywności Miejskiej – wachlarz działań się poszerzył. Sale warsztatowe zaprojektowane z dbałością o komfort osób z niepełnosprawnościami zdecydowanie bardziej sprzyjają społecznemu dialogowi niż ciasny pokój na trzecim piętrze, bez windy.
To ważny moment, początek zmiany sposobu funkcjonowania miasta. Fabryka Aktywności jest jednym z narzędzi, dzięki któremu można realizować nową Strategię Miasta Łodzi. Także sama zmiana – z biura na fabrykę – nie zdarza się często.
POLECAMY
…do Fabryki
Nazwa „Fabryka Aktywności Miejskiej” nie jest przypadkowa. W budynku od 1881 r. produkowano maszyny i przybory tkackie. O fabrycznym charakterze przestrzeni przypomina znajdujący się przed budynkiem komin. I chociaż z komina nie unosi się dym (dzisiejsza fabryka dba o środowisko), a przedmiot produkcji zmienił się zdecydowanie, miejsce nie straciło swojego industrialnego charakteru. Dym zastąpiła neonowa mewa – symbol morza możliwości, tego, że Łódź zmierza w dobrym kierunku. W końcu to mewy oznajmiały żeglującym, że zbliża się ląd, prawda?
Jak produkuje się aktywność?
Dzięki Fabryce Aktywności Miejskiej Urząd wszedł na ścieżkę refleksji filozoficznej. Pytanie: „Czy aktywność społeczną można produkować?” jest jednym z częściej zadawanych podczas spotkań w przestrzeniach Fabryki. I dobrze – pomysły pojawiające się podczas dyskusji stanowią doskonałe źródło inspiracji, są potwierdzeniem przyjętych przez Biuro Aktywności Miejskiej misji i celu. Faktycznie. Fabryka nie wyprodukuje aktywności, może jednak stworzyć najlepsze warunki, dzięki którym ta aktywność się pojawi. I będzie wzrastać.
Odbiorca?
Zespół Biura Aktywności Miejskiej tworzy i monitoruje narzędzia służące rozwijaniu społecznego dialogu – konsultacje społeczne, budżet obywatelski – wspiera rady osiedli i organizacje pozarządowe, działa rzecz integracji cudzoziemców. W jaki sposób realizuje wspomniane misję i cel? By produkować efektywnie, trzeba znać swoich odbiorców. By ich poznać, Fabryka Aktywności Miejskiej otworzyła drzwi dla mieszkańców i mieszkanek Łodzi. To dzięki nim przez pół roku działalności w budynku Fabryki odbyło się ponad 130 różnych wydarzeń – wystaw, konferencji, warsztatów i spotkań. Są to w większości inicjatywy społeczne, oddolne. I sam fakt, że powstają, najlepiej świadczy o tym, że Fabryka działa.
Produkt?
Każde realizowane w Fabryce działanie to inspiracja dla Biura Aktywności – realizując projekt mieszkańców i mieszkanek, miasto uczy się, poznaje potrzeby. W ten sposób jest w stanie reagować, lepiej dostosowywać sposób swojego działania. Tak, by służył jak największej grupie osób. To stanowi właściwy produkt – w Fabryce zawierają się nowe znajomości, realizowane są inicjatywy, które nie powstałyby, gdyby nie przestrzeń – miejsce, w którym można się spotkać, zaproponować działanie, zrealizować je. To także produkt zgoła innowacyjny – tworzony wspólnie, za który odpowiedzialność biorą zarówno osoby pracujące w Urzędzie, jak i mieszkańcy i mieszkanki… Czy nie o to właśnie chodzi w nowej Strategii Miasta?
Plan pięcioletni
– Fabryka Aktywności Miejskiej to nowe miejsce. Pół roku to niewiele, by stworzyć instytucję, dlatego zespół Fabryki zaprasza do współpracy wszystkich mieszkańców i mieszkanki Łodzi. Jeżeli Fabryka miałaby być czyjaś, powinna być wspólna: miasta, organizacji pozarządowych, każdego mieszkańca i mieszkanki Łodzi – mówi Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej. W końcu razem tworzy się lepiej, wspólnie działa się szybciej. I dla wszystkich – to nasz pomysł na Fabrykę. I recepta na Łódź.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS