A A+ A++

Zrujnowana willa Victoriusa przy ul. Armii Krajowej została nieodpłatnie przejęta przez miasto. Już niebawem piękny, zabytkowy budynek odzyska swój dawny blask, a w jego wnętrzu swoje artystyczne skrzydła rozwinie młodzież z Liceum Plastycznego.

 

– Mamy ambicję rozwinięcia „Plastyka” w świetną szkołę artystyczną. Jest to nawiązanie do słynnej Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych Wacława Szczeblewskiego, która w okresie międzywojennym kształciła elitę artystyczną Grudziądza i regionu. Myśląc o rozwoju naszego miasta trzeba pamiętać, że Grudziądz zasługuje też na inwestowanie w swoją intelektualną sferę – podkreśla prezydent Maciej Glamowski

Zdaniem władz miasta inwestycjom ekonomicznym musi towarzyszyć troska o tego rodzaju wartości, które w długofalowej perspektywie również okazują się fundamentalnymi elementami tego, co składa się na naszą grudziądzką tożsamość. Wiele pomysłów można czerpać z tradycji i historii miasta. W powszechnej świadomości uległa zatarciu postać Wacława Szczeblewskiego – człowieka, który był jedną z ważniejszych osób inspirujących rozkwit życia kulturalnego w międzywojennym Grudziądzu.

To dzięki niemu w roku 1922 roku otworzono Pomorską Szkołę Sztuk Pięknych w Grudziądzu – pierwszą tego typu placówkę na Pomorzu. Była to trzyletnia szkoła, w której nauczano technik malarskich, malowania: z natury, aktów, martwej natury i pejzażu, modelowania w glinie. Prowadzono tam także wykłady z zakresu historii sztuki. Osobny przedmiot stanowiło nauczanie kompozycji ornamentu na podstawie motywów kaszubskich. W połowie lat 20. XX w. otwarto w szkole oddział sztuki stosowanej. Wacław Szczeblewski prowadził także kursy sztuki stosowanej dla rzemieślników i robotników.

Renoma Szkoły sprawiła, że po niespełna 10 latach zaproponowano jej przeniesienie do Gdyni. Dziś chcemy ducha Wacława Szczeblewskiego przywrócić Grudziądzowi.

Willa Richarda Victoriusa zlokalizowana przy ul. Armii Krajowej 21-25 w kwietniu ubiegłego roku została wpisana do rejestru zabytków.

Jednym z pierwszych właścicieli Willi Victoriusa z 1900 r. był Richard Victorius, syn założyciela grudziądzkiej emalierni Herzfeld&Victorius – dzisiejszego Hydro-Vacuum. Willa mieści się przy ul. Armii Krajowej 21-25, na terenie dawnego Przedmieścia Kwidzyńskiego, przy Ogrodzie Botanicznym.

Willa jest w swojej okolicy wyjątkowym obiektem architektonicznym wpisującym się w zabytkowe piękno całej ulicy Armii Krajowej. Historycznie w tym miejscu lokowano przeważnie zabudowania koszarowe oraz reprezentacyjne kamienice zamieszkiwane przez wysokich rangą wojskowych. Na tle ścisłej zabudowy willę wyróżniała rozległa działka z ogrodem oraz ciekawy kształt budynku. W czasach swojej świetności zachwycała wyjątkową sztukaterią, elementami boazerii, prezentując niezwykle reprezentacyjne wnętrza. W późniejszych latach znajdowała się tam także siedziba milicji.

Rewitalizacja wili wpisuje się w cały szereg remontów cennych zabytkowych obiektów w Grudziądzu realizowanych przez władze miasta.

 
fot. archiwum UM/zbiory W.Cetkowskiego

Beata Adwent
Rzecznik Prasowy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEuroliga. Dobry mecz Ponitki, wygrana Zenita w Tel Awiwie
Następny artykułPolicja Grudziądz: Policjanci ugasili płonący samochód