A A+ A++

W nadchodzący piątek, 8 stycznia, o godz. 17.00 będzie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Niebezpieczne zabawy” – malarstwo Henryka Cześnika, które odbędzie się na muzealnym Facebooku. Wystawa prezentowana będzie do 7 marca 2021 r.

Wystawa „Niebezpieczne zabawy”, eksponowana w grudziądzkim Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, została przygotowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart. Składają się na nią malarskie prace Henryka Cześnika, powstałe – w większości – w przeciągu ostatnich piętnastu lat.

Intrygujący tytuł ekspozycji wskazywać ma na strategię artystyczną malarza, który w zabawie z konwencją odnalazł przestrzeń dla twórczej wypowiedzi. To zabawa wielowymiarowa, choć spójna na wszystkich swych poziomach. Cześnik polemizuje bowiem zarówno z tradycją obrazowania, bawi się historią sztuki, historią kultury, historią w ogóle, lecz przede wszystkim gra z widzem, któremu rzuca intelektualne wyzwanie, zmuszając go do odkrywania zawoalowanych treści. Jego malarstwo, formalnie bliskie rysunkowi, obliczone jest na zaangażowanego odbiorcę, lecz niezmiennie pozostaje uniwersalne w swej narracji, którą tworzą fragmenty rzeczywistości, okruchy fikcji i historii, zapisane na ogromnych formatach, zbliżonych rozmiarem do prześcieradła. Ujawniają one skłonność artysty do rozmachu, lecz podkreślają również ważkość prezentowanych treści, które ustępują pozornej anegdocie, pokazując swój niebezpieczny charakter. Historyk sztuki Bogusław Deptuła trafnie zdefiniował twórczość artysty, pisząc: Cześnik w swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła: najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy, czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki.

Henryk Cześnik urodził się 12 kwietnia 1951 r. w Sopocie. W 1977 r. uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 r. Od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Wypromował wielu magistrów i doktorów sztuki, jest autorem kilkudziesięciu recenzji w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Jako profesor malarstwa gdańskiej ASP wykształcił kilka pokoleń artystów. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Muzuem im. ks. dr. W. Łęgi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiła: Nie ma zgody Starosty na budowę stacji telefonii komórkowej na Koszycach w Pile
Następny artykułZaginął Mariusz Michalik z Osieka. Jego telefon nie odpowiada od kilku dni