A A+ A++

Dziś w samo południe na Rynku Starego Miasta uroczyście otwarta została wystawa plenerowa “Tu rodziła się Solidarność”. Wydarzenie odbyło się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Ekspozycję będzie można oglądać do 14 kwietnia.

Wystawę opracował Instytut Pamięci Narodowej, który zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności” 1 lipca minionego roku ekspozycją „Tu rodziła się Solidarność”. Wystawa ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku. Składa się z części ogólnopolskiej, jak również części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych prezentowane są w języku polskim i angielskim.
– Mieszkańcy Grudziądza mogą być dumni, bo społeczność robotnicza tego miasta odegrała bardzo ważną rolę w wydarzeniach sierpnia 1980 roku i szeroko wsparła strajki, które w tym czasie odbywały się w naszym kraju – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami dr. Przemysław Wójtowicz, twórca wystawy.
W bieżącym roku wystawa będzie prezentowana w 16 kolejnych miejscowościach: Augustowie, Chełmie, Częstochowie, Elblągu, Gorlicach, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Jarosławiu, Kętrzynie, Kluczborku, Lipsku, Ostrowcu Świętokrzyskim, Ostrowi Mazowieckiej, Płocku, Wałbrzychu i Zielonej Górze.
– To kolejna w ostatnim czasie ekspozycja dla mieszkańców naszego miasta. Powstała dzięki znakomitej współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i jest okazją do zapoznania się z historią. Pokazuje, że grudziądzanie zapisali się na kartach historii naszego kraju w tak ważnych wydarzeniach – podkreślił Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – Edyta Cisewska – Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy, Przemysław Wójtowicz – pracownik Referatu Edukacji Narodowej i jednocześnie twórca wystawy, a także Mirosław Sprenger – p.o. Kierownika Referatu Edukacji Narodowej. Grudziądz reprezentowali: Maciej Glamowski – Prezydent Miasta, Wioletta Pacuszka – Dyrektor Muzeum w Grudziądzu, Kamila Melkowska-Lemke – Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego oraz Michał Czepek – zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego.
Karol Piernicki
Biuro Prasowe i Medialne

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIKEA Lublin. Akcja ProcentujeMY. Na lokalne organizacje społeczne czekają bezpłatne warsztaty i konkurs grantowy
Następny artykułPolicja Lublin: Policjanci zatrzymali włamywaczy