A A+ A++
Rozpoczęły się ferie zimowe. W tym roku z uwagi na trwającą pandemię oferta atrakcji skupia się głównie wokół wydarzeń organizowanych online. Miejskie instytucje przygotowały propozycje ciekawych zajęć, aby wypełnić ten trudny czas. Zapraszamy do zapoznania się z pomysłami na spędzenie tegorocznych ferii zimowych.
Miejskie Centrum Kultury organizuje konkursy dla całej rodziny. Oferta wydarzeń instytucji obejmuje weekendy 08 – 10. 01. 2021 oraz 15 – 17. 01. 2021. W programie m.in. konkursy plastyczne, czyli wszystkie ręce na pokład; konkursy muzyczne z udziałem Gorzowskiej Orkiestry Dętej oraz zagadki z muzyką dookoła świata; a także gry miejskie, pytania, quizy, łamigłówki, czyli co tak naprawdę wiemy o naszym mieście. Zasady i szczegóły konkursów można poznać wchodząc na profil facebookowy MCK Gorzow, a także stronę www.mckgorzow.pl. Do wygrania atrakcyjne nagrody.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim także swoją ofertę przeniosła do sieci. Od 4 do 17 stycznia 2021 r. na społecznościowych kanałach instytucji zaplanowano liczne wydarzenia:
4 stycznia 12.00 W krainie baśni – czyta Martyna Rokita – dziennikarka, poetka, autorka książki pt. „Życie to są chwile” – Youtube.
5 stycznia 12.00 Pod kołderką – otulacz z filcu na czajnik do herbaty – filmik pokazowy -YouTube, Facebook.
6 stycznia 12.00 Ciekawostki o psach – prezentacja serii książek o dzielnych czworonogach -YouTube, Facebook.
7 stycznia 12.00 Tajemnice Slatronu- spotkanie z Aleksandrą Szymaniak autorką książki „Slatron. Przeznaczenie” – Youtube.
8 stycznia 12.00 Polecajki Koszłka Opałka – nowości dla najmłodszych – Facebook.
9 stycznia 12.00 Handmade – dekoracyjne obrączki z filcu do serwetek – filmik pokazowy -Facebook, Youtube.
11 stycznia 12.00 Picture book po polsku – prezentacja książek – Facebook.
12 stycznia 12.00 Od Dyskusyjnego Klubu Książki do własnej powieści – wywiad z Aleksandrą Szymaniak – autorką powieści „Slatron. Przeznaczenie” – Facebook, Youtube.
13 stycznia 12.00 To jest zima – recytacja wierszy o zimie -Bożena Ambroży – prezes Gorzowskiego Stowarzyszenia „Amazonek”, Arleta Pięta – nauczyciel z partnerskiego Przedszkola Miejskiego nr 13, Anna Witkowska, Alina Cywińska, Julia Ozimek – Stowarzyszenie „Baczyńska Szarlotka” – Facebook, Youtube.
14 stycznia 12.00 Zimno – opowieść Henryka Arctowskiego – Teatrzyk Kamishibai – Maja Wilczewska (MajuBaje) – YouTube, Facebook.
15 stycznia 12.00 Zimna porcelana – zrób to sam – filmik instruktażowy – Facebook.
Świąteczną ofertę edukacyjną dla grup zorganizowanych przygotowało także Muzeum Lubuskie, które prowadzi lekcje i warsztaty muzealne. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej instytucji, a także na kanale MuzeumLubuskie na YouTube oraz profilu na Facebooku (https://www.facebook.com/MuzeumLubuskie), gdzie publikowane są filmy oraz materiały dotyczące wydarzeń, wystaw i projektów realizowanych przez muzeum.
Instytucja zaprasza także na spacery po zabytkowym ogrodzie przy ul. Warszawskiej 35, który jest otwarty od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00.
Teatr im. J. Osterwy zaprasza w czasie ferii – i nie tylko – młodych widzów na kanał You Tube Małej Reduty Osterwy Gorzowskiego Teatru. Z cyklu „Mała Reduta Osterwy”, zamieszczonego na kanale, dowiemy się jak działa teatr od kulis. Podpowiemy jak można tworzyć teatr. A można go tworzyć wszędzie i ze wszystkiego, ruchem, słowem, a nawet…ciszą. Bo TEATR to magia, która sprawia, że słowo nabiera obrazu, a przedmiot ożywa. Warsztaty tak są skonstruowane, aby młodemu widzowi przybliżyć świat teatru i jednocześnie rozwijać jego wyobraźnię i wrażliwość. Do wyboru mamy 18 odcinków i z pewnością każdy znajdzie w nich coś dla siebie.
W czasie ferii będą również dostępne  na kanale You Tube Małej Reduty Gorzowskiego Teatru spektakle dedykowane dzieciom.
8 stycznia /piątek/  godz. 11.00 CZERWONY KAPTUREK
Któż z nas nie zna historii o Czerwonym Kapturku i złym Wilku, który przebiera się za babcię, tylko po to aby „skonsumować” niewinną dziewczynkę. Zdawałoby się, że tak popularna bajka, nie może już niczym zaskoczyć. No chyba że…
Naszą opowieść umieścimy w atelier pewnego fotografa. Na sesję zdjęciową, zaprosimy kilka marionetek sycylijskich, dodamy mnóstwo gagów, szczyptę absurdalnego humoru, odrobinę komizmu słownego oraz piosenki w konwencji kabaretowej. Całość przyprawimy wielofunkcyjną, barwną scenografią, interakcją z widownią, nutką dydaktyzmu płynącą z przedstawienia i mamy ucztę teatralną dla młodego, jak i dorosłego widza, którą nie pogardziłby nawet bajkowy Wilk. Smacznego!
Na motywach bajki Charles’a Perrault i braci Grimm.
Reżyseria i scenografia: Cezary Żołyński
Muzyka: Marek Zalewski i Paweł Czyrka
Beata Chorążykiewicz, Anna Łaniewska,  Kamila Pietrzak-Polakiewicz,  Cezary Żołyński
10 stycznia /niedziela/  godz. 17.00 – WIERSZYKI WYBRYKI
Tka! ta, ta, ta ptasie radio gra. Na falach Teatru im J. Osterwy w spektaklu „Wierszyki-Wybryki”, w reżyserii Cezarego Żołyńskiego z muzyką Marka Zalewskiego, w scenografii Izy Toroniewicz. Ptasie radio gra dla małych, większych i największych, wielbicieli dobrej zabawy. Nasza lista przebojów obejmie takie utwory jak: Ptasie Radio, Lokomotywa, Kaczka Dziwaczka, Pan Maluśkiewicz, Słoń Trąbalski, Rzepka, Leń i wiele, wiele innych. Jednym słowem niezłe wybryki te wierszyki. Do usłyszenia. To znaczy do zobaczenia na spektaklu.
występują: Anna Łaniewska, Karolina Miłkowska-Prorok, Jan Mierzyński, Artur Nełkowski, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Joanna Rossa, Cezary Żołyński
15 stycznia /piątek/ o godz. 11.00 – GNIEWKO I LUBINKA
Bajka dla dzieci od 3. roku życia. Para dobrze już znanych dzieciom przyjaciół, czyli Gniewko i Lubinka, tym razem wyrusza w pełną przygód, pasjonującą podróż do krainy liter – Abecadlikowa.
Poznając alfabet, uczą się świata i mają przy tym dużo dobrej zabawy. Kto by pomyślał, że kreski i kółka mogą łączyć się w litery, a litery – w słowa? A dzięki słowom… o tym już trzeba się samemu przekonać, tak jak Gniewko i Lubinka, którzy odkrywają, że każda literka kryje w sobie coś magicznego – trzeba tylko chcieć się z nimi zaprzyjaźnić. Wypełniony piosenkami i dużą dawką humoru spektakl edukacyjny, podczas którego mali widzowie bawią się i uczą razem z bohaterami bajki.
autor: Iwona Kusiak
muzyka: Marcin Nagnajewicz
realizacja: Karolina Miłkowska-Prorok i Kamila Pietrzak-Polakiewicz
17 stycznia /niedziela/ godz. 17.00 – RZEKA PEŁNA MLEKA
Na jednym z dachów w Gorzowie mieszkają dwa kotki. Marzą o rzece pełnej mleka, aż pewnego dnia, a raczej nocy, pojawia się Czarodziej i za jego sprawą postanawiają wyruszyć w świat w poszukiwaniu rzeki pełnej mleka. Przeżywają zapierające dech przygody. W trakcie wędrówki poznają swoją kocią rodzinę: tygrysa, panterę, lamparta, jaguara i lwa. Czy udało im się znaleźć rzekę pełną mleka?… I uważaj mój przyjacielu o czym marzysz…
Reżyseria i opracowanie tekstu: Tomasz Man
Scenografia i kostiumy: Anetta Piekarska-Man
Muzyka: Łukasz Wójcik
Choreografia: Jacek Gębura
Obsada: Beata Chorążykiewicz, Adrianna Góralska,  Bogumiła Jędrzejczyk, Anna Łaniewska, Edyta Milczarek, Karolina Miłkowska-Prorok, Michał Anioł, Paweł Caban, Przemysław Kapsa, Jarosław Książek, Artur Nełkowski, Krzysztof Tuchalski
Emisje wszystkich spektakli i warsztatów na kanale You Tube są darmowe.
W drugim tygodniu ferii zapraszamy  chętnych do zwiedzania teatru. Będziemy do Państwa dyspozycji od godz. 10.00 do 12.00. Wycieczkę po teatrze będzie można odbyć po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się. Chętnych prosimy o kontakt pod numerem telefonu  95 728 99 39, 783 972 381. Wydarzenia zrealizowano dzięki  wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Źródło: Materiały prasowe organizatorów
Grafika: Jan Wojtanowski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOszuści podszywają się pod znaną firmę. Jednym SMS-em potrafią wyczyścić konto!
Następny artykułKoronawirus. Ponad 650 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Najwięcej w Rzeszowie [6.01.2021]