A A+ A++
Wystawa pt. „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” stanęła na Starym Rynku. Obejrzeć ją będzie można do końca listopada br.
Wystawa na Starym Rynku została zrealizowana przez Archiwum Państwowe w Gorzowie w ramach ogólnopolskiego projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego głównym zadaniem jest podkreślenie wartości dokumentów przechowywanych w archiwach domowych oraz kontynuacja obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Celem tego projektu jest również pozyskiwanie do archiwów państwowych dokumentów rodzinnych posiadających wartość historyczną.
 
Na dwudziestu planszach zaprezentowane zostały zbiory rodzinne przekazane w ostatnich latach do Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim. Są to między innymi: zdjęcia, dokumenty metrykalne, świadectwa szkolne, korespondencja wojenna, odznaczenia. Materiały te ukazują dzieje poszczególnych rodzin na tle historii Polski.
 
Szczególnie zaakcentowany został tutaj okres walki o niepodległość, dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i pierwsze powojenne lata w Gorzowie, bowiem każda z tych rodzin w jakiś sposób związała się z tym miastem, bądź jego najbliższą okolicą.

 
Wystawa ta ma również stanowić zachętę do odszukania rodzinnych dokumentów, stworzenia archiwów domowych, a może i zaprezentowania ich szerzej, by inni mogli w ten sposób poznawać historię – tę wielką i tę lokalną, rodzinną – barwniejszą od dziejów podręcznikowych.
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIT Wadowice: Przeniesiony Koncert Sylwii Przetak, odwołany koncert zespołu Tęskno!
Następny artykułMroczak posrebrzany – opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę mroczak posrebrzany ciekawostki